Na motocyklech značky Ogar odstartuje 22.7.2023 vzpomínková cesta po stopách Malé dohody

V sobotu 22. července 2023 v 7.00 hodin odstartuje vzpomínková jízda Na Ogaru po stopách Malé dohody. Jde o připomínku soutěže Malou dohodou, kterou v roce 1937 pořádal Autoklub Republiky Československé. A stejně jako tehdy, slavnostní start proběhne před klubovým domem Autoklubu ČR v Opletalově ulici v Praze.  Vzpomínkovou jízdu pořádá Motoveterán klub Ogar. Pokud to nevíte, tak motocykly značky Ogar vyráběné v Praze  byly třetí nejprodávanější značkou motorek za první republiky.Jak říkám...


„Myšlenka jet ve stopách Malé dohody vznikla už někdy v roce 2010, od té doby jsme absolvovali dvě expedice do Švédska a Španělska, abychom vyzkoušeli techniku i připravenost týmu. Víme, že trasa Malé dohody mezi Prahou, Bratislavou, Bukureští a Bělehradem byla opravdu náročná. Samozřejmě ji nepojedeme jako tenkrát na rychlost, i tak se ale bude jednat sportovní výkon. Itinerář je co nejvíce podobný původní trase, z Prahy míříme po staré kolínské silnici na Český Brod, Čáslav, Golčův Jeníkov, Havlíčkův Brod, Jihlavu a Náměšť nad Oslavou, kde bude hodinová pauza na oběd. Dojezd sem máme naplánovaný na půl jednou. Také tady už máme nahlášen doprovod nejen motocyklů Ogar z místních veteránských klubů. První den bude končit v Břeclavi, ráno následuje přejezd do Slovenské republiky a pak dál,“ předeslal cestu Malé dohody Tomáš Rokos, předseda pořádajícího klubu,  který  už teď ví o spoustě majitelů veteránů, kteří se chtějí ke vzpomínkové jízdě alespoň symbolicky připojit na pár kilometrů.Trasa měří 3800 kilometrů a je rozvržena do 13 etap. Po stopách Malé dohody pojede celkem devět motocyklů značky Ogar s doprovodným vozidlem.

Návrat ze srbského Bělehradu povede přes Maďarsko a oproti původnímu závodu ho jezdci na Ogarech absolvují po vlastní ose. Do Prahy je naplánován příjezd v sobotu 5. srpna 2023 v podvečerních hodinách před sídlo Motoveterán klubu Ogar v Lahovičkách v Praze 5. Z celé akce vznikne filmový dokument.

Jak říkám... 


„Natáčet jsme začali už samotnou přípravu, máme špičkovou techniku, po celou dobu cesty nás bude doprovázet kameraman. Dokument rádi nabídneme případným zájemcům o produkci,“ uzavřel Tomáš Rokos.

Mezinárodní motoristická soutěž MALOU DOHODOU byla největší sportovní akcí, kterou pořádal Autoklub Republiky Československé v meziválečném období. Na organizaci spolupracoval s královskými kluby Rumunska a Jugoslávie. S oběma zeměmi mělo Československo uzavřenou spojeneckou smlouvu, která nesla název Malá dohoda, což byl vlastně vojenský pakt.  Záštitu nad soutěží tehdy převzali nejvyšší představitelé všech tří států, což tehdy byl jeden prezident a dva králové. V napjaté mezinárodní atmosféře způsobené hitlerovským režimem v Německu měla akce také hospodářský a politický přesah, prezentovala soběstačnost a spolupráci zemí Malé dohody.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.

(Petr Skála pro SportovníListy.cz podle zprávy na autoklub.cz, foto: Petr Skála)