František Kylar v Orlickém poháru v motoskijöringu vedení uhájil

Ve druhém pokračování Orlického poháru v motoskijöringu o předposlední lednové neděli v Rudníku na Trutnovsku skončil František Kylar z ÚAMK Automotoklubu Letohrad s lyžařem Tadeášem Majvaldem až osmý. Nicméně vítězové z úvodního kola pětidílného seriálu v Letohradě těsné průběžné vedení udrželi.

Propad výsledkovou listinou čísla 604 jde z části na vrub horší startovní reakce jezdce, a především povrchu tratě, která místy připomínala vhodnější terén pro ledovou plochou dráhu.

"Nechci se vymlouvat, podmínky jsme měli všichni stejné, ale moje silnější motorka byla tentokrát v nevýhodě. Kdo neodstartoval v čele nebo spadl, už neměl nárok. Lyžaři to zase měli složitější před týdnem u nás v Letohradě," řekl třiatřicetiletý Kylar.

Tadeáš

Na adresu druhého z posádky Majvalda, jenž žije také v letohradské čtvrti Kunčice, František dodává: "Táda je profesionální hasič a především výbornej lyžař. Vyhovujeme si a letos zřejmě odjedeme všechny závody Orlického poháru. Zatím máme po dvou podnicích náskok dvou bodů a zkusíme pozici udržet až do konce sezony."

Historie

Kylar skončil celkově v hobby poháru už třikrát druhý v letech 2006, 2013 a 2015. Vábení šéfa letohradského ÚAMK klubu Lukáše Grůzy, aby příští rok startoval v mistrovství České republiky, zatím odolává: "Finančně není mistrák o moc dražší, ale mezi jeho jezdci chybí pohoda jako u hobíků a víc než kamarádství znamenají někdy ostré lokty," zažertoval  jezdec.

Zanedlouho, 2. února 2017, tomu bude dvacet let, kdy si autodopravce Kylar poprvé vyzkoušel motoskijöring v Klášterci nad Orlicí. "V roce 1997 jsem jel jako kluk poprvé v pozici lyžaře s Karlem Jansou. Lyžování je další mojí vášní. Potom už jsem ale závodil jen na motorce. Proč motoskijöring? V mládí to byl napřed motokros, pak také crosscountry a enduro. V zimě jsme měli dlouhou chvíli, tak jsme vyzkoušeli motoskijöring a hned nás tenhle sport zaujal,"  vrátil se  k začátkům František.

Orlický pohár

V Rudnické rokli začal Kylar ve stylu z Letohradu. První rozjížďku vyhrál způsobem start-cíl. V dalších dvou však nevyrazil jako z partesu a skončil pokaždé třetí. Tedy do finále si vybíral pozici až jako pátý. Vymetená a ledová trať jeho jezdeckému drilu nesvědčila a postupně se propadl až na osmé místo. Před tisícovkou nadšených fanoušků a za nádherného zimního počasí dominovali v Orlickém poháru v konkurenci 36 dvojic jilemničtí Jiří Hendrych s Josefem Novotkou.

Bivak místo mistráku

V mistrovství ČR, kterého se zúčastnilo 15 posádek, si připomněli loňský titul Josef Mňuk s Filipem Langerem a postoupili na druhé průběžné pořadí hned za vítěze z Letohradu bratry Patrika a Miroslava Šrolerovi. I když…

Lyžař a voják z povolání Mirek Šroler obdržel povolávací rozkaz na týdenní kurz přežití a o klání v Rudníku si musel nechat zdát zakopaný ve sněžném bivaku v Krkonoších. "Pokud mě paměť neplete, Šrolerovi startovali se změnou posádky vůbec poprvé. V neděli Míru nahradil lyžař Filip Moravec a skončili čtvrtí. Výsledek se ale započítává bratrské dvojici," vysvětlil anomálii ředitel Orlického poháru Lukáš Grůza z ÚAMK Automotoklubu Letohrad.

Poslední lednový víkend pokračuje MČR i Orlický pohár v motoskijöringu v sobotu 28. ledna 2017 v Horním Městě u Rýmařova a o den později v Klášterci nad Orlicí.

(ps, ÚAMK, SportovníListy.cz, foto: Miroslav Trávníček)