Autoklub ČR pro motocyklisty připravil preventivní projekt Učme se přežít


Motorkářská sezóna je na samém začátku. Přesto již od začátku roku zahynulo 6 jezdců v jedné stopě. Jak do letošní sezóny vjet bezpečně? Autoklub ČR pro motocyklisty připravil preventivní projekt Učme se přežít.

V roce 2019 zahynulo na českých silnicích 75 motocyklistů a dalších 413 bylo těžce zraněno. Jejich podíl na celkovém počtu obětí dopravních nehod byl 14 procent. Každý sedmý mrtvý na silnicích byl jezdec v jedné stopě. Pokud se jedná o těžce zraněné, podíl motorkářů byl dokonce dvacetiprocentní. Pohled do statistik nehod napoví, že dlouhodobě je jazýček pomyslných vah podílu zaviněných smrtelných nehod vychýlen v neprospěch motocyklistů. Potvrdil to i loňský rok, kdy vinou samotných motocyklistů zemřelo 48 osob. To odpovídá zhruba dvěma třetinám z celkového počtu mrtvých, ovšem zbývající třetina zemřela zaviněním automobilistů.

Jak říkám „Při vzájemném střetu to bývají většinou motorkáři, kdo zaplatí také za cizí vinu. Jsou to právě jezdci v jedné stopě, kteří by měl počítat i s možným pochybením někoho jiného a včas tomu přizpůsobit svou jízdu,“ uvedl Libor Budina z Autoklubu ČR.

K maximálnímu bezpečí může přispět i preventivní projekt Učme se přežít, který má za cíl snížení nehodovosti motocyklistů. Ve svém dvanáctiměsíčním období zahrnuje 16 výukových kurzů pro celkem 850 motocyklistů, dále jeden speciální kurz a seminář pro 40 učitelů autoškol. Nositelem projektu je od roku 2010 obecně prospěšná společnost Bezpečně na silnicích. Pro rok 2020 se na základě dohodnuté spolupráce stal nositelem projektu Autoklub České republiky. Tento projekt je financován z Fondu zábrany škod.

Přenesení projektu na Autoklub ČR otevře nové možnosti jeho rozšíření na další centra bezpečných jízd po celé republice a možnost oslovení daleko širšího spektra potenciálních účastníků.


Jak říkám „Naší ambicí je také zapojit do projektu více partnerů a představit ho i v rámci našich mezinárodních aktivit,“ vysvětlil Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR a člen představenstva Mezinárodní motocyklové federace FIM.

V letošním roce se bude projekt tedy realizovat na polygonech, které jsou členy Asociace center bezpečné jízdy pro zdokonalovací výcvik řidičů sdružených pod Autoklubem ČR – tedy v Příbrami, Mostě, Hradci Králové, Sosnové u České Lípy, Jihlavě, ve Vysokém Mýtě, Ostravě a Třinci.

Jak říkám „Kvůli koronavirové krizi jsme museli první dubnové termíny přesunout na pozdější měsíce, ale věříme, že se po stabilizaci situace brzy podaří kurzy odstartovat. Už v této chvíli máme přihlášeno přes 300 účastníků,“ dodal Jan Šťovíček.

Všechny informace o projektu a termínech naleznete zde.


(ps, SportovníListy.cz, Autoklub ČR, foto: Petr Skála)