Miliarda má za jedničkou devět nul a těch miliard se pro sport v roce 2024 našlo téměř sedm 6,9! Není to málo, ale není to ani dost

Národní sportovní agentura bude v roce 2024 hospodařit s  rozpočtem 6,9 mld. Kč. Předseda vlády České republiky Petr Fiala to uvedl v úterý 26. září 2023 během návštěvy Národní sportovní agentury (NSA).Miliarda, kdyby vás náhodou někdo zkoušel,  má za jedničkou devět nul a těch miliard se pro sport v roce 2024 našlo téměř sedm 6,9! Není to málo, ale není to ani dost ...

  Jak říkám ...„Jednání vzhledem k tomu, jak vypadá rozpočtová situace, nebyla jednoduchá. Tomu definitivnímu rozhodnutí napomohly i argumenty, které předložila NSA a ukazuje se, že pod vedením pana předsedy Šebka si NSA získává stále větší důvěru i pokud jde o dotace a rozdělování finančních prostředků,“ uvedl na setkání s médii premiér Petr Fiala.

V roce 2024 bude sport mimořádně silným mediálním a společenským tématem – budou se konat Olympijské hry v Paříži, v Česku se pak uskuteční MS v biatlonu a ledním hokeji. Bude probíhat v Praze i Všesokolský  slet


  Jak říkám ...


„Tyto akce prostřednictvím Národní sportovní agentury finančně podporujeme a já věřím, že naši reprezentanti budou na těchto důležitých akcích úspěšní,“ uvedl předseda vlády.

Česká vláda podpořila sportovní kluby také v době energetické krize, kdy zastropovala ceny energií pro sportovní kluby a provozovatele a přidala bezmála 400 milionů korun na dotace, které sportovním organizacím pomohly s úhradou cen za energie.

  Jak říkám ...


„Jsem si vědom toho, že řada sportovních spolků a klubů je na pomoci státu existenčně závislá a pomoc státu je důležitá. Právě tyto kluby, které nejsou vidět, připravují sportovce, které pak obdivujeme v NHL, Premier League, nebo jako olympijské vítěze a mistry světa. A i když se většina těchto lidí sportem v budoucnu neživí, tak získávají během mládí návyky ke zdravému životnímu stylu. To je něco, co je bohužel čím dál měně obvyklé, ale na co musíme dbát a co musíme podporovat. Moje vláda opravdu nechce, aby děti přestaly sportovat,“ konstatoval premiér Petr Fiala.

V závěru pak premiér poděkoval předsedovi NSA Ondřeji Šebkovi za jeho dosavadní práci v čele agentury, do něhož nastoupil před 10 měsíci. Jeho hlavním úkolem bylo zrychlit administraci a vyplácení dotačních peněz, zejména těch, které putují do dětského a mládežnického sportu.

  Jak říkám ...


„To se vedení agentury v čele s panem předsedou úspěšně daří. Je dobře, že nové vedení úzce spolupracuje s ministerstvem financí a sněmovním politickým orgánem K10 Sport. Chtěl bych také pochválit komunikaci NSA se sportovním prostředím a se samosprávami. Věřím, že spolupráce NSA se sportovními kluby bude i nadále tak úspěšná, jako byla pod vedením pana Šebka doposud, je tady vidět velmi dobře odvedená práce,“ řekl premiér Fiala.

Není bez zajímavosti, že se původně pro sport uvažovalo jen s částskou jen 5,2 miliardy korun, ale patrně i tlak velkých střešních sportovních organizací přispěl ke konečnému  navýšení částky pro sport na 6,9  miliardy korun.


  SportovniListy.cz rovněž napsaly  ...


Přečtěte si dopis s urgentní výzvou představitelů sportovních organizací premiérovi české vlády a ministrovi financí

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.
(Petr Skála s využitím zprávy na vlada.cz   pro SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)