Michal Novák letos poprvé v semifinále! Při sprintu klasicky na Tour de Ski doběhl na 10. místě

Konečně to vyšlo. Ve 4. etapě Tour de Ski si běžec na lyžích Michal Novák připsal svůj první postup do semifinále sprintu v této sezoně, celkově obsadil skvělé 10. místo. Na bodované příčky dosáhly v německém Oberstdorfu také Kateřina Janatová (23.) s Petrou Hynčicovou (25.). Z vítězství se radovali Nor Johannes Klaebo a Ruska Natalja Něprjajevová.

Michal Novák se postavil na start po dvou smolných etapách, při kterých ho o dobré výsledky připravily pád a zlomená hůl. Dnes už v kvalifikaci potvrdil svou výbornou formu, když vybojoval 9. místo. Skvěle obsazené čtvrtfinále rozjel z prvního místa, pak se sice propadl za Rusa Terentěva, ale v těsném fotofiniši za sebou dokázal udržet tak skvělé sprintery, jako jsou Ital Pellegrino a Švéd Svensson.

V semifinále se pak dlouho držel na třetím místě, po posledním stoupání ale začal sjíždět na stadion jako pátý a na této pozici také dojel do cíle. Celkově si tím zajistil 10. místo.

Jak říkám...

„Jsem moc rád, že se mi už takhle na Nový rok podařilo prolomit bránu do semifinále. Z výsledku jsem nadšený a rychle jsem si spravil chuť po tom včerejším závodě, který byl tragický. Od kvalifikace šlo všechno výborně, musím ale říct, že 9. místo překvapilo i mě samotného. Ve čtvrtfinále jsem se cítil super, všechno vycházelo tak, jak jsem si představoval. Pomohly mi i výborné lyže. Nakonec jsem bral i postup z druhého místa jako výhodu, protože jsem měl více času na odpočinek a také v něm byla nižší konkurence. Rozjel jsem ho ze třetího místa a věřil jsem, že z něho půjde zabojovat o postup. V posledním kopci jsem ale zůstal zavřený za De Fabianim, ostatní začali zrychlovat a já bohužel neměl prostor nikam jet. Pak už nám pláchli ve sjezdu. Mrzelo mě, že jsem s tím nemohl už nic udělat, celkově ale převládá nadšení,“ usmíval se Novák se v cíli.

Adam Fellner včera získal své první body ve Světovém poháru a dnes se rval také o svůj první postup do čtvrtfinále. Na mezičase od něho byl vzdálen jen tři desetiny sekundy, nakonec mu ale v mimořádně vyrovnaném startovním poli unikl. Obsadil 39. místo, na nejlepší třicítku ztratil 1,73 vteřiny. Petr Knop se rozloučil se závody v Oberstdorfu 68. místem. Od postupu do čtvrtfinále ho přitom dělilo 10,39 sekundy.

Kateřina Janatová obsadila v kvalifikaci 22. místo. Své čtvrtfinále rozjela z páté pozice poté, co se krátce po startu vyhnula pádu Rusky Matsokinové. Ve zbytku závodu se jí ovšem z této příčky nepodařilo posunout dopředu a udržela ji až do cíle. Ze sprintu klasicky tak bere body za 23. místo, v pořadí Tour je nyní 24.

„S výsledkem jsem spokojená, protože klasiku mám slabší než skate, takže se každý postup počítá. Navíc se trať dost sypala, takže bylo těžké najít odraz. I v takových podmínkách ale byly lyže perfektní,“ řekla Janatová.

Petra Hynčicová navázala na včerejší velmi dobrý výkon v závodu s hromadným startem a vybojovala postup ze 30. místa. Po několika velmi těsných neúspěších v kvalifikaci tak dosáhla na svůj první postup v této sezoně. Čtvrtfinálovou rozjížďku začala ze 6. pozice, při nájezdu na stadion se dokázala prosmýknout na 5. pozici, kterou pak i kvůli pádu jedné ze soupeřek udržela do cíle. V dnešním sprintu tak obsadila 25. místo, v pořadí Tour je na 55. místě.

„Dneska mám velké novoroční štěstí. Jsem ráda, že mi vyšla kvalifikace i rozjížďka a snad bude platit jak na Nový rok, tak po celý rok. Poděkování patří servisu i Oberstdorfu, kam se budu určitě ráda vracet,“ řekla Hynčicová.

Závěr Tour de Ski se tradičně uskuteční v italském Val di Fiemme, kde jsou na programu dva závody s hromadným startem. 3. ledna se pojede 10/15 km klasicky, o den později pak závodníky čeká ikonický výjezd na sjezdovku Alpe Cermis.