Lipno plné olympijských plachet aneb létající skify na šumavském moři

Na Lipně skončilo juniorské mistrovství Evropy v olympijských lodních třídách 49er (mužský skif) a 49er FX (ženský skif), kterého se zúčastnilo 102 jachtařů z 18 států. 

Do Jachetního klubu Černá v Pošumaví se jachtaři začali sjíždět už s týdenním předstihem, aby si vyzkoušeli specifika místního revíru.

Jak říkám... 

„Od pondělí 29. srpna 2021  jsme hostili tréninkovou kliniku pro závodníky pod vedením zkušených trenérů. Lipno ukázalo snad všechny své tváře,“ hodnotila průběh Dominika Vaďurová, manažerka závodu.

Od čtvrtka 2. září do neděle 5. září 2021 se odjelo celkem 21 rozjížděk – 11 třída 49erFX a 10 třída 49er. Liší se od sebe pouze velikostí oplachtění – FX je menší. Junioři mohou závodit i s menším oplachtěním, a tak v této kategorii startovaly nejen čistě ženské, ale i smíšené a mužské posádky.

Závod 49erů bezkonkurenčně ovládla posádka Hernan Umpierre a Fernando Diz z Uruguaye a titul kontinentálních mistrů si konzistentními výsledky zajistil polský tým Adam Glogowski a Maciej Krusiec. V lodní třídě 49erFX si vydobyla prvenství norská posádka Pia Dahl Andersen a Nora Edland. Z českých týmů si nejlépe vedly Sára Tkadlecová a Anna Justová, které dokázaly v jedné z rozjížděk zvítězit a v další dokončit druhé, a v lodní třídě 49erFX tak obsadily konečné 14. místo. Posádka Jaroslav Čermák a Petr Košťál skončila v lodní třídě 49er celkově dvacátá pátá.Jak říkám... 

A jak hodnotíte svůj první závod na 49erFX, v němž jste se přesunula z kosatky na kormidlo?

„Obě s Aničkou hodnotíme závod pozitivně. Nejen první a druhé místo z prvního dne, ale postupně jsme se zlepšovaly a sehrávaly, lépe jsme startovaly. Máme toho spolu naježděno zatím strašně málo a je to pro nás velká změna – já z kosatky na kormidlo a Anička z kormidla na kosatku. Závod se velmi povedl, podařilo se odjet 11 z 12 naplánovaných rozjížděk. Nejvíc foukalo první den – kolem 9 uzlů (cca 5 m/s), jinak 5–6 uzlů. Pro všechny naše mužské posádky to byl úplně první závod na 49eru, bratři Nevelöšové na 49erFX zajeli pěkné rozjížďky, ale i pro ně stejně jako pro obě posádky 49eru byl závod zejména o sbírání zkušeností a zjištění, na čem mají především pracovat. Mají strašně málo dní na vodě v této třídě (lodě si pořídili teprve letos na jaře, předtím závodili na menších 29erech), a tak je pro ně úspěch, že se dokázali ostatních držet a závodit s nimi. Byl to opravdu skvěle zorganizovaný závod, všem zahraničním účastníkům se na Lipně líbilo, všichni jsme ocenili bohatý doprovodný program včetně školy zaplétání lan s Lanexem, společné večeře i party na Windy Pointu,“ zhodnotila Sára Tkadlecová, která až dosud tvořila posádku s kormidelnicí Dominikou Vaďurovou. Ke kvalifikaci na olympiádu v Tokiu jim chyběl jen kousíček.

A co plánuje dál?

„Bylo by skvělé, kdybychom všichni mohli trénovat spolu, ale všichni máme nyní na programu školu. Anička Justová se dostala na fyzioterapii na 2. lékařskou fakultu UK do Prahy, takže to je teď její priorita. Já mám ve škole individuální plán, tak mám více času. Budu se snažit najít parťačku, se kterou bych mohla pokračovat v olympijské kampani. A pak uvidíme,“ zamyslela se Sára.

Pro Český svaz jachtingu byla velká pocta, že mohl uspořádat vrcholný závod v olympijské lodní třídě na Lipně a je skvělé, že se závod díky vynikající práci organizačního týmu vydařil. 

Jak říkám... 

„Pro závodníky se nám podařilo připravit, hlavně díky partnerům závodu, perfektní doprovodný program. Ochutnávali jsme tak müsli s Mixitem, zaplétali lana s Lanexem, nebo se závodníci proháněli na paddleboardu od společnosti KWS a dárky od společnosti DEK Stavebniny,“ dodal Radim Vašík, předseda Českého svazu jachtingu. 

Závod proběhl pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje pana Martina Kuby a za finanční podpory Národní sportovní agentury a Jihočeského kraje. Velký dík, také patří partnerům (DEK Stavebniny, Lanex, Mix.it, KWS, Bohemia Apple, Hamé, Pivovar Cvikov, EURO, Letiště České Budějovice) bez nichž by závod nemohl proběhnout. V neposlední řadě patří nekončící poděkování všem podporovatelům, dobrovolníkům, rozhodčím a všem, kteří přispěli k úspěšné organizaci závodu.
Již příští rok je na Lipně naplánována další velká akce – od 25. do 28. srpna mistrovství Evropy juniorské lodní třídy RS Feva.


 
 Lipno  2. - 5. září  2021 

Třída 49er 

1. Hernan Umpierre – Fernando Diz (Uruguay)
2. Adam Glogowski – Maciej Krusiec (Polsko)
3. Mathias Berthet – Jostein Aker (Norsko)

Třída 49erFX 

1. Pia Dahl Andersen – Nora Edland (Norsko)
2. Alice Moss – Edland Maren (Švédsko)
3. Alicia Fras – Corentin Goulon (Francie)

(Eva  Skořepová, sailing.cz, SportovníListy.cz, foto:sailing.cz)

Dědek přesouvá Winter Classic

17.10.2021 09:00:00

Nová štika v hokejovém rybníčku, majitel hokejových Pardubic Petr Dědek, avizoval již na loňský rok lahůdku pro všechny fanoušky nejpopulárnějšího zimního kolektivního sportu. Zápasy pod ote...