Výroční ceny Šachového svazu ČR byly uděleny třeba Šachistovi roku Davidovi Navarovi


Šachový svaz ČR stejně jako v předchozích letech udělil před Vánoci své Výroční ceny. Vyzdvihl tak úspěšné hráče, hráčky, trenéry i významné osobnosti, které se zasloužily o rozvoj šachu v České republice. V jednotlivých kategoriích byli oceněni David Navara, Julia Movsesian, Jáchym Němec, Lukáš Vlasák, Petr Herejk a Karel Mokrý.

Předávání cen proběhlo v rámci tradičního Mistrovství České republiky v bleskovém šachu, které se letos konalo v sobotu 9. prosince 2023 v Pardubicích. Skleněné trofeje ve tvaru figurky krále stejně jako v předchozích letech vznikly ve sklárně Novotný Glass.

V první kategorii pro šachistu roku kraloval David Navara, který v roce 2023 vybojoval již svůj dvanáctý titul mistra ČR ve vážném šachu. Navíc na první šachovnici vedl český tým k historickému úspěchu, pátému místu na mistrovství Evropy družstev.

Pro šachistku roku byl naopak letošní titul mistryně republiky ve vážném šachu historicky první. V rapid šachu pak získala stříbrnou medaili. Jsme moc rádi, že v roce 2021 přestoupila ze slovenské federace do české, již dlouhodobě žije v Praze. Cenu získala Julia Movsesian.

Talentem roku je Jáchym Němec, bronzový medailista z letošního Mistrovství Evropy mládeže v kategorii do 16 let a odchovanec Říčanského šachu. V současné době hraje extraligu dospělých za Pardubice a první víkend zahájil dvěma výhrami.

Ocenění za práci s mládeží převzal Lukáš Vlasák, trenér Jáchyma Němce, a mimo jiné také Jiřího Boušky, který letos získal dvě medaile na mistrovství Evropy mládeže v rapidu a bleskovém šachu. Patří k našim nejlepším mladým trenérům, který se věnuje naplno šachu.

Cenu za přínos šachu v letošním roce získal Petr Herejk. Známý šachový funkcionář, organizátor a trenér, který se v roce 2002 stal prvním předsedou Šachového svazu České republiky. Několik let také působil jako svazový generální sekretář. V roce 2006 stál u vzniku pořadu V šachu, který se na ČT sport vysílá dodnes. V roce 2020 uspořádal otevřené mistrovství republiky, díky čemuž se šachy staly jedním z mála sportů, který v prvním covidovém roce měl své MČR. Jeho oddíl ŠK 64 Plzeň má nejvíce členů v Plzeňském kraji, především díky práci s mládeží a hraje také mládežnickou Extraligu.


Do šachové Síně slávy vstoupil Karel Mokrý, český šachový velmistr a bývalý československý a český šachový reprezentant. Vyhrál mj. turnaj v italském Reggio Emilia 1983/1984 před exmistrem světa Borisem Spasským, australskou šachovou legendou Ianem Rogersem a silným anglickým velmistrem Johnem Nunnem. Přeborníkem republiky se stal v roce 1995 v Olomouci, v letech 1984 - 1996 nás reprezentoval na šesti šachových olympiádách. Nejlepšího výsledku dosáhl v roce 1990 na olympiádě v Novém Sadu, kde získal 8,5 bodu z 11 partií a družstvo Československa obsadilo výborné 4. místo. Po roce 2000 hráčskou kariéru omezil a začal se věnovat hlavně svému šachovému obchodu, který založil již v roce 1991.


(Petr Skála podle tiskové zprávy chess.cz pro SportovniListy.cz, foto: Petr Skála a chess.cz)