Trenérem hokejové reprezentace bude Kari Jalonen, asistenty Libor Zábranský a Martin Erat

Výkonný výbor Českého hokeje schválil na mimořádném online zasedání nové trenéry reprezentace. Na návrh generálního manažera Petra Nedvěda byl hlavním trenérem jmenován Kari Jalonen, jeho asistenty Libor Zábranský s Martinem Eratem a trenérem brankářů Zdeněk Orct z Litvínova.

S těmito a s dalšími novinkami seznámili v pátek 11. března 2022 novináře mimo jiných klíčové osoby Petr Nedvěd i Kari Jalonen.První a důležitou informací je fakt, že s novým trenérským vedením reprezentace bude uzavřena smlouva s platností do 31. května 2024.

Vzhledem k možnému konfliktu zájmů se hlasování ve vztahu ke své osobě zdržel Libor Zábranský, který v souvislosti se jmenováním rovněž rezignoval na funkci viceprezidenta Českého hokeje. Současně oznámil, že veškerou odměnu za práci u národního mužstva věnuje nadačnímu fondu pomáhajícímu ukrajinským dětem a jako asistent trenéra reprezentace bude působit za symbolickou 1 Kč.

Nový trenér národního mužstva Kari Jalonen (1960) vedl v letech 2014–2016 reprezentaci Finska, se kterou získal na mistrovství světa v roce 2016 stříbrné medaile. Na klubové úrovni působil mimo jiné v SC Bern, Lvu Praha, Torpedu Nižnij Novgorod, TPS Turku, Kärpätu Oulu nebo IFK Helsinky. Mistrovský titul získal jako trenér třikrát s Kärpätem Oulu (2004/05, 2006/07, 2007/08), dvakrát s SC Bern (2016/17, 2018/19) a jednou s IFK Helsinky (2010/11).

V sezóně 2013/14 postoupil se Lvem Praha až do finále Gagarinova poháru. Vedl i finskou juniorskou reprezentaci, s níž získal stříbro na mistrovství světa v roce 2001. Jako hráč oblékal dresy Kärpätu Oulu, IFK Helsinky, TPS Turku a Lukko Rauma ve Finsku, Skelleftea HC ve Švédsku a Calgary Flames či Edmontonu Oilers v NHL. Za národní mužstvo Finska sehrál 55 utkání. Od roku 2000 je členem Síně slávy finského hokeje.Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde.(Petr Skála podle tiskové zprávy ceskyhokej.cz, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)