Smutná zpráva: Zemřela olympijská legendární atletka Dana Zátopková ve věku 97 let


„Český sport přišel o jednu ze svých největších osobností. Ve věku 97 let zemřela Dana Zátopková, dvojnásobná olympijská medailistka v hodu oštěpem, dvojnásobná mistryně Evropy a manželka nejúspěšnějšího českého běžce Emila Zátopka," píše se v nekrologu slavné atletky, který vydal Český olympijský výbor.

Dana Zátopková, rozená Ingrová, se narodila stejně jako její budoucí manžel Emil 19. září 1922 a byla nejstarší českou olympioničkou. Na Hrách jako oštěpařka startovala poprvé v roce 1948 v Londýně, celkem zapsala čtyři olympijské účasti a vybojovala dvě medaile. V Helsinkách 1952 zlato, v Římě 1960 stříbro.

S Emilem Zátopkem tvořili jeden z nejznámějších sportovních párů světa. Poznali se na atletických závodech a když zjistili, že mají narozeniny ve stejný den i rok, považovali to za osudové znamení. Vzali se v říjnu roku 1948.

O čtyři roky později na olympiádě v Helsinkách získali oba olympijské zlato. Emil dokonce tři ve vytrvalostních bězích, Dana přidala nejcennější medaili v oštěpu. Manžele rozdělila až Emilova smrt v roce 2000.


Výsledky Dany Zátopkové na olympiských hrách od Londýna 1948 až po Řím 1960„S Emilem jsme prožili krásná léta. Nejvíce si cením toho, že jsme se pořád chechtali. Zažili jsme spolu spoustu srandy a někdy se opravdu doslova a do písmene váleli smíchy. Na to vždycky ráda vzpomínám,“ říkala před lety Dana Zátopková.

Je známo, že kromě sportu milovala paní Dana i vaření a slovácký folklór. Narodila se na území dnešní Karviné a nejprve se věnovala házené. V dresu Slovácké Slavie Uherské Hradiště se stala mistryní republiky, jako oštěpařka pak kromě olympijských medailí vybojovala 13 titulů mistryně republiky, dva tituly mistryně Evropy, sedmnáctkrát překonala československý rekord a do historie se zapsala i jako držitelka posledního světového rekordu v hodu dřevěným oštěpem.
Legendární oštěpařka Dana Zátopková s figurou Emila Zátopka na atletické výstavce v roce 2017


Ve sportovním prostředí zůstala Dana Zátopková i po konci kariéry v roce 1962. Věnovala se trenérské činnosti, v letech 1960-1972 byla členkou ženské komise Mezinárodní atletické federace.

V roce 1998 obdržela Olympijský řád, o 15 let později převzala Medaili Za Zásluhy. I po své devadesátce se aktivně angažovala v olympijském hnutí.

„Na Danu nikdy nezapomeneme. Byla to osobnost, která nám bude velmi chybět. Velice chytrá, zábavná a vtipná žena, kamarádka. Všechno v životě věnovala sportu a Emilovi. Nedá se slovy ani vyjádřit, jak nám bude scházet,“ řekl pro web Českého olympijského výboru Oldřich Svojanovský, předseda Českého klubu olympioniků, jehož dobrou duší Dana Zátopková byla.

Olympijská vítězka z Helsinek 1952 zemřela v pátek 13. března 2020 brzy ráno v Ústřední vojenské nemocnici, kde ji pravidelně navštěvovali přátelé.

„Byl jsem za ní naposledy v sobotu, kdy to ještě bylo možné. Dlouze jsme si povídali, psychicky byla úplně v pohodě, do poslední chvíle jí to pálilo, ale tělo jí přestalo sloužit,“ dodal Oldřich Svojanovský.

„Paní Dana byla nejen vynikající sportovkyně, ale hlavně skvělý člověk. Byla vzorem pro generace olympioniků. Její odchod nás všechny velmi zarmoutil,“ řekl pro web Českého olympijského výboru  jeho předseda  Jiří Kejval.


"Už dlouho s námi o tom Dana mluvila, že už se chystá na cestu. Snad všichni co jí znali jsme jí měli moc rádi. Byla skvělou vypravěčkou, velmi ráda zpívala písničky. Vážili si jí lidi nejenom u nás, ale i fandové atletiky celého světa. Jsme z toho všichni velmi smutní. Já sám se dnes nebudu stydět za slzy, když si na ni vzpomenu," kondoloval šéf Armádního sportovního centra Dukla Jaroslav Priščák.


SportovníListy.cz napsaly:Legendě sportu Daně Zátopkové k narozeninám gratulovali ministr a oštěpařská omladina

Knížka Náš život pod pěti kruhy od Dany a Emila Zátopkových, se čte jedním dechem


(ps,SportovníListy.cz, Český olympijský výbor,  foto: Petr Skála)