Smutná zpráva ze zápasu. Do sportovního nebe odešel olympijský vítěz Vítězslav Mácha

Poslední květnové pondělí zasáhla zápasnický i sportovní svět smutná zpráva.  Ve věku 75 let zemřel po dlouhé nemoci československý  nejúspěšnější zápasník a olympijský vítěz Vítězslav Mácha.

“Informace o úmrtí Vítězslava Máchy mě hluboce zasáhla. Vítězslav byl jediný československý zápasník, který stál na olympijských stupních vítězů se zlatou medailí na krku, později k ní dokázal přidat ještě stříbrnou medaili. Stal se dvojnásobným mistrem světa, z mistrovství Evropy přivezl zlato, stříbra i bronzy. Věděli jsme o jeho zhoršujícím se zdravotním stavu a pevně doufali v jeho zlepšení. To se však nestalo a tak  odešel do sportovního nebe vzor, ke kterému se všichni zápasníci chtějí přiblížit. Dnes odešla legenda zápasu, v našich srdcích však bude žít navždy,” vyjádřil svůj zármutek v pondělí 29. května 2023 předseda Svazu zápasu Robert Mazouch.

Podíváme-li se  na kariéru jednoho z nejúspěšnějších zápasníků v historii českého zápasu, musí se začít úspěchy dosažených Máchou  na olympijských hrách, na kterých  dokázal vybojovat zlatou (1972) a stříbrnou medaili (1976). Kromě toho se mohl  pyšnit i tituly mistra světa z roku 1974 v Katovicích a o tři roky později v Göteborgu. Na mistrovství Evropy dosáhl na nejvyšší příčku v roce 1977, v letech 1973 a 1974 skončil na druhém a v letech 1972 a 1975 na třetím místě.

Vítězslav Mácha se narodil 6. dubna 1948  v Krmelíně a již od dětství projevoval mimořádné sportovní nadání a talent. Začínal s národní házenou, obdivoval Zátopka i Frištenského, a když se z jedné knihy naučil dva zápasnické chvaty, bylo rozhodnuto. V roce 1966 se poprvé dostal do reprezentačního výběru a v roce 1972 se zúčastnil olympijských her v Mnichově. Tato olympiáda pro něj nezačala nejlépe. Krátce před ní přechodil chřipku, což ovlivnilo jeho první zápas, kdy prohrál. Nicméně pak postupoval dál až do finále, kde si i přes své zranění ramene dokázal poradit s Řekem Galaktopulosem a vybojovat zlatou medaili v klasickém stylu v kategorii do 74 kg.

V dalších letech se Mácha pravidelně účastnil mistrovství Evropy a světa a sbíral mnoho medailí. V roce 1974 se stal mistrem světa v klasickém stylu v kategorii do 74 kg. V roce 1976 se zúčastnil druhých olympijských her v Montrealu, kde se probojoval až do finále. V něm nakonec nestačil na Sověta Bykova a z olympiády si odvezl  stříbrnou medaili. O rok později získal další zlatou medaili z mistrovství světa. Od roku 1972 do 1977 vybojoval na mistrovství Evropy, zlato, 2x stříbro a 2x bronz.

Mácha byl  známý nejen svými úspěchy, ale také svým charakterem a přístupem ke sportu. Byl  respektovanou osobností zápasnického světa a jeho přístup k tréninku a přípravě byl mnohokrát oceněn. V roce 2021 na slavnostním galavečeru ankety Sportovec roku převzal cenu Emila Zátopka pro legendu českého sportu.

Po ukončení aktivní sportovní kariéry se Mácha  věnoval  trenérské práci. Vedl reprezentaci v klasickém stylu a připravoval řadu talentovaných mladých zápasníků. V roce 1993 byl zvolen předsedou Českého zápasnického svazu.


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.


(Petr Skála podle nekrologu na czech-wrestling.cz pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)