Poselství olympijského vítěze a nejstaršího krajského zastupitele v zemi Jana Kůrky pro rok 2020

Šestasedmdesátiletý olympijský vítěz z Mexika 1968 střelec Jan Kůrka je věkem nejstarším krajským zastupitelem v zemi.

S držitelem zlaté medaile, s olympionikem s Janem Kůrkou SportovníListy.cz hovořily po vyhlášení ankety Sportovce roku 2019. 

Co říkáte výsledkům ankety Sportovec roku 2019?

"O výsledcích rozhodli novináři a je to jejich anketa. Při posuzování úspěchů českých sportovců novináře ovlivňuje mnoho činitelů a také jejich vztah k určitým sportům. Loni to měli novináři snadné, neboť Ester Ledecká přivezla ze zimních olympijských her jako jediná  a ještě dvě zlaté medaile. Ale někdy pro novináře ani ty zlaté olympijské medaile konkrétně Evy Samkové a Martiny Sáblikové z olympiády v Soči nebyly tím největším  úspěchem roku 2012, když se Sportovcem roku stala tehdy Petra Kvitová. Osobně si myslím, že za rok 2008 měla být Sportovkyní roku střelkyně Kateřina Emons, která z olympiády v Pekingu přivezla zlatou a stříbrnou medaili, ale skončila druhá až za rovněž olympijskou vítězkou  oštěpařkou Barborou Špotákovou. Takhle to vnímám jako olympionik, který si myslí, že olympijské medaile nemají s jinými medailemi srovnání. Letos jsem si všiml, že při vyhodnocení doplňkové ankety o Juniora roku byl na jeviště pozvaný  jen vítěz tenista Jonáš Forejtek, i když mezi diváky seděli i ti, kteří se umístili na druhém plavec Jan Čejka i na třetím místě střelec Filip Nepejchal. Nevím, proč jim nebylo umožněno zažít si minutu slávy a převzít plakety za druhé a třetí místo za pozornosti televizních kamer a za potlesku ostatních sportovců?"

Jaký byl pro vás rok 2019?

"Bohatý na události. Pokud to vezmu z pohledu zastupitele Plzeňského kraje, tak se nám podařilo v kraji zřídit několik dalších akademií pro nejrůznější sporty, které lze přirovnat ke střediskům  vrcholového sportu, jež  k  nám před rokem 1990  přijížděli okukovat i trenéři ze západu od našich hranic, aby něco podobného zařídili u nich doma. Plzeňský kraj podporuje sport se zaměřením na mládež a to je správné. Pokud to vezmu z pohledu sportovního funkcionáře střeleckého sportu, tak se rok 2019 také mimořádně vyvedl. Střelci si už vystříleli několik účastí na olympiádě v Tokiu a krajan Filip Nepejchal byl vyhlášen nejlepším střelcem světa ve střelbě z malorážky. Těším se, že střelci z Tokia nějakou medaili přivezou."

Jste krajským zastupitelem a aktivní člen Strany práv občanů Zemanovců. Co říkáte současnému dění ve vnitrostátní politice?

"Žasnu, jak z občanů někteří novináři nebo všelijací experti vystupující v médiích dělají hlupáky, když překrucují  třeba historii.  Všimli jste si, že se cíleně zapomíná na zvěrstva, která tu v Protektorátu Čechy a Morava prováděli Němci, zapomíná se na  vyhlazovací plány, které s námi jako s Čechy a Moravany měli Němci, kdyby vyhráli druhou světovou válku. Rovněž nechápu, proč bych podle kampaně v médiích měl  jako nepřítele  vnímat Čínu. Návštěvu v Pekingu, kde  jsem byl při LOH v roce 2008, stále považuji za velmi důležitou a doporučil bych každému, kdo má možnost cestovat, navštívit Čínu, která je trochu jiná, než je zde u nás líčená. Mám takovou řečnickou otázku, kolik zemí za posledních 75 let napadla Čína a kolik těch zemí napadly Spojené státy americké? Protože lidé starší generace 50 + mají při posuzování současné politiky určitou výhodu jistých životních zkušenosti a jelikož většinou události hodnotí selským rozumem, jsem optimista."

Máte  sám nějaké přání nebo chcete  říci sportovcům a příznivcům sportu  nějaké poselství do  roku 2020?

"Protože budou v roce 2020 v Tokiu letní olympijské hry, tak bych si přál, aby v době  konání her utichly všechny válečné konflikty, nikde nikdo po nikom nestřílel, pominuly i nesmyslné spory a lidé se snažili spolu domluvit. A pokud jde o přání českým sportovcům, tak bych byl velmi šťastný, kdyby z Tokia přivezli co nejvíce medailí. Pokud by mezi nimi byli i čeští střelci, bylo by to vůbec to nejlepší, co bych si přál. Nesmím zapomenout ještě připomenout, že v roce 2020 si připomeneme 75 let od  konce druhé světové války, která zrovna v tom Japonsku, kde bude letos olympiáda,  skončila až po dvou svržených atomových bombách na města Hiroshima a Nagasaki. Važme si míru."


(ps, SportovníListy.cz, foto: Ivana Roháčková, ASC Dukla Praha)