Po devatenácti měsících končí ve funkci předsedy Národní sportovní agentury Filip Neusser


Filip Neusser 30. listopadu 2022  skončí jako předseda Národní sportovní agentury (NSA). Dohodl se na tom s premiérem Petrem Fialou, který to oznámil na  tiskové konferenci, která se konala na Úřadě vlády v Praze ve čtvrtek 3. listopadu 2022.Zatím není jasné, kdo nahradí Neussera v čele úřadu, který rozděluje státní dotace na sport. V médiích se hovoří třeba o současném šéfovi Českého veslařského svazu Ondřeji Šebkovi, který absolvoval vysokou školu se zaměřením na marketing  a navíc je členem stejné strany, ve které je rovněž premiér Fiala, leč předseda ODS odmítl výběr nového muže pro sport komentovat, natož kohokoliv jmenovat.

Filip Neusser odchodem z funkce po devatenácti měsících v čele agentury zřejmě předešel  pozdějšímu  odvolání, neboť sám nemá magisterský titul, který po předsedovi NSA požaduje projednávaná novela zákona o sportu.

Jak říkám ...

"Mohl bych být ve funkci, než by novela zákona vešla v platnost, ale tím bych nezachoval potřebnou kontinuitu," vysvětlil předseda NSA, proč odchází dříve než by mohl.  Do konce měsíce agentura ještě pod jeho dohledem vypíše dotační programy pro rok 2023 a v lednu 2023 se pak už pod novým vedením začnou peníze vyplácet. Do prostředí pozemního hokeje, kde působil jako brankář české reprezentace a trenér ženské reprezentace  se však vrátit v tuto chvíli nehodlá.

Jak říkám ...

"Se změnou ve vedení nedojde ke zpoždění ve vyplácení dotací," ujistil Fiala posluchače  a jedním dechem dodal, že nedostatečné vzdělání podle něj nebylo důvodem Neusserova odchodu.

"Nepanuje tam dobrá atmosféra. Ne všechno se dařilo, třeba i z hlediska vztahu mezi obcemi a Národní sportovní agenturou a další věci. My jsme dospěli k závěru, že v této chvíli bude lepší, když součástí všech připravovaných změn bude i změna ve vedení agentury," vysvětlil premiér Fiala změny.

K tomu Filip Neusser dodal, že s premiérem o své budoucnosti diskutoval už od léta.

Jak říkám ...

"Řekl jsem mu i jeho poradcům jasně, že na funkci nelpím a jsem připraven odejít, pokud bude garantovaná kontinuita.  Konec listopadu považuji za vhodný termín, protože nové vedení bude mít celý prosinec na seznámení s chodem agentury, než začne posílat sportovním organizacím dotace na rok 2023. Vím to, protože jsem sám přebíral agenturu uprostřed roku v květnu a to bylo za běhu.   Nakonec i já se těším na prosinec, kdy si plánuji volno," dodal. 

Kdo bude novým předsedou NSA, není zatím zveřejnívhodné.

Jak říkám ...

"Jednání jsou teprve před námi a žádná jména, která se objevují ve veřejném prostoru, nebudu komentovat," uvedl Fiala.

Národní sportovní agentura bude ještě za současného vedení vyjednávat s ministerstvem financí o úpravě rozpočtu na příští rok. V celkové sumě 6,9 miliardy korun vláda navrhuje výrazněji podpořit investice, ale naopak zatím nevyčlenila žádné peníze na provoz a údržbu sportovišť, z nichž kluby a jednoty hradí například i energie. To by se ještě mohlo změnit.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.
(Petr Skála pro SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)