Miroslav Jansta chce ministerstvo sportu, ale odmítá dělat jeho ministra

Miroslav Jansta bude poslední lednovou sobotu na valné hromadě České unie sportu znovu kandidovat na post předsedy, jelikož cítí, že v této funkci má stále co nabídnout. Těší ho, že se mu za uplynulé čtyři roky podařilo ekonomicky krachující organizaci oddlužit a vytvořit z ní spolek, který je důstojným partnerem ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Do budoucna by pak rád ještě více prohloubil sportovní spolupráci na úrovni obcí a krajů i s dalšími spolky včetně Sokola.

Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta se setkal 27. ledna 2016  v Praze s novináři před sobotní volební valnou hromadou unie, kde bude obhajovat svou funkci.

SportovniListy.cz byly na místě děje...

Jansta, třiapadesátiletý úspěšný právník a v době federace i poslanec, nyní plní roli předsedy České basketbalové federace a zároveň je v čele basketbalistů Nymburka. Do vedení ČUS, tehdy ještě ČSTV, byl zvolen poprvé před čtyřmi roky, kdy byl jediným kandidátem. Ani letos by neměl mít ve volbě protikandidáta. Mimochodem od té doby se v čele ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy vystřídalo celkem pět ministrů.

Kdo kraluje českému sportu, a kdo je naopak strašákem či dokonce jeho hrobařem?

"Já do toho nejdu kvůli funkci. Jdu do toho, protože cítím, že mám stále co nabídnout a mám nějaké představy. Navíc cítím značnou podporu sportovců z celé republiky," řekl Jansta na setkání s novináři. "Všichni funkcionáři si musí uvědomit, že jsou odpovědní sportu a ne svým osobním zájmům. Já tu nejsem proto, abych řídil sport, ale abych ho zastupoval a hájil jeho zájmy," dodal.

Když se ohlédne, tak za čtyři roky ve funkci si váží především zbavení se dluhů, které v minulosti narostly až na 253 milionů korun.

"Zachránili jsme firmu před insolvencí a udělali jsme z ní bonitní firmu. Zrušili jsme ducha i název ČSTV, protože ten měl zaniknout už v roce 1990. Začali jsme budovat střešní organizaci, která důstojně zastupuje spolky. Nejenže jsme ji stabilizovali ekonomicky, ale začali jsme také pracovat koncepčně. Předkládáme ministerstvu řadu koncepčních materiálů, za které se nemusíme stydět," jmenoval pozitiva.

Výrazné finanční prostředky na oddlužení získal prodejem pozemků Fotbalové asociaci ČR, ale také výrazným snížením rozpočtu ČUS z 22 na 17 milionů korun. "K tomu mimo jiné přispělo i to, že celé vedení ČUS vykonávalo své funkce zdarma. Rovněž se snížil počet zaměstnanců na současných 136 a také se zrušily nevýhodné smlouvy. Sám na sobě jsem ušetřil zhruba tři miliony korun oproti minulým předsedům," prohlásil Jansta.



Po stabilizaci ČUS se nyní chce Jansta zasadit o to, aby se zlepšila sportovní spolupráce na úrovni obcí a krajů a aby celkově stát začal sport výrazněji podporovat.

"Jde nám hlavně o navýšení finančních prostředků do sportu. A v tom chceme pokračovat. Chceme prohloubit spolupráci se svazem měst a obcí a s Asociací krajů ČR, protože tam je podstata sportování," má jasno Jansta.

Ačkoli si pochvaluje spolupráci se současnou ministryní školství, mládeže a tělovýchovy Kateřinou Valachovou, nadále hodlá prosazovat myšlenku vzniku ministerstva sportu.

"Na přístup MŠMT si nemohu stěžovat. Ministryně Valachová se o sport hodně stará, ale školství je pro ni logicky stále na prvním místě. Vždyť ze 40 miliard jde na sport jen 3,5 miliardy a z 1400 ministerských úředníků je tam jen dvacet těch, kteří se starají o sport," řekl Jansta.

"Chceme představit návrh, jak by mělo fungovat ministerstvo sportu metodicky a co by mělo řešit. Fungovalo by samostatně nebo společně třeba s cestovním ruchem," dodal a jedním dechem odmítl, že by měl ambice být ministrem.

(ps, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)