Martin Červenka jako zkušený baseballista momentálně vede skoro ve všech tabulkách extraligy ovšem v dresu Tempa

Bylo to velké pozdvižení, když v průběhu zimní přestávky přestoupil Martin Červenka z pražských Eagles o několik kilometrů dále a domluvil se s Tempem. Evidentně mu přestup prospěl a již tak výborné výkony z Krče pozvedl na ještě vyšší úroveň.

Pohled do pálkařských statistik české baseballové Eextraligy se zdá až monotónní. Zkušený baseballista momentálně vede skoro ve všech tabulkách. V mnohých navíc s výrazným náskokem. V některých má nakročeno k tomu, aby vytvořil nový rekord v soutěži. Pokud byste ale očekávali, že je pálkař Tempa sleduje, tak budete překvapeni.

  Jak říkám...

„Statistiky nesleduji. Ani nevím, kolik pálím. Jediné, co si pamatuji jsou homeruny, protože ty jdou furt nahoru. Jestli jich mám osm, nebo sedm? Teď ani nevím přesně. Vím, že mám hodně stažených bodů, ale to se odvíjí od spoluhráčů přede mnou. Další statistiky nesleduji. Pro mě jsou důležité výhry a prohry. Já to říkám klukům v Tempu pořád, že je jedno jestli budu bez hitu se čtyřmi strikeouty, pokud vyhrajeme zápas. Na to se soustředím. Individuální statistiky jdou mimo mě,“ řekl Martin Červenka.

Kvalit třicetiletého baseballisty, jenž před příchodem do extraligy strávil 10 let v systémech organizací Major Leaue Baseball, jsou si vědomi i nadhazovači soupeře. Jen v sérii proti Hluboké dostal v jednom utkání pět met zdarma.

  Jak říkám...

„Martin by těch hitů, i homerunů mohl mít mnohem víc, kdyby nedostával tolik met zdarma, nebo jen velmi opatrně naházených stavů. V posledních dvou sériích moc nabídek nedostal, ale stejně se prosadil,“ přidal  svůj pohled manažer Tempa Lubomír Čuhel.

Navzdory tomu si dokázal Martin Červenka připsat minimálně jeden úspěšný odpal v každém utkání letošní sezony. Těch Tempo odehrálo již 17 a jejich hlavní hvězda nastoupila do každého z nich.


  Jak říkám...

„Dobře se cítím na pálce. Jsem se svým švihem naprosto spokojen. Pomáhají mi i hráči, kteří kolem mě chodí na pálce. Přede mnou Marek Minařík. Za mnou chodil Filip Smola, teď Keibert Petit, což jsou kvalitní pálkaři. Takže se nadhazovači musí koncentrovat i na ně a nemůžou se zaměřit jen na jednoho pálkaře v lineupu. To pak usnadní práci všem devíti hráčům. Takže i mně. I mí spoluhráči tak mají zásluhu na mých výkonech. Zatím mi to vychází. Samozřejmě mám i trochu štěstí, ale zatím jsem schopen vybírat ty správné míče a trefovat je tvrdě,“ dodal Martin Červenka.


Ačkoliv se Červenkovi od začátku hodně daří, tak Tempo dlouho okupovalo spodní příčky extraligové tabulky. To by znamenalo, že by si místo bojů o titul zahráli hráči v bílomodrých dresech pouze baráž o udržení příslušnosti v nejvyšší soutěži. Martin se tak ocitl v podobné situaci, v jaké byl loni v Eagles, kteří o postup do TOP 6 bojovali až v samotném závěru. Nyní jsou Eagles prvním jasným postupujícím do bojů o titul, za to Tempo stále nemá nic jisté a musí bojovat až do konce, aby se vyhnulo baráži.

  Jak říkám...

„Frustrující to není. Ale asi jsem já ten problém. Možná to je mojí osobou, že se těm klubům nedaří. Já mám Eagles moc rád. Vytvořila se tam výborná parta a já jsem si to s nimi loni moc užil. I teď, když jsme proti nim hráli, tak jsem si s nimi užil srandu. Takže jim přeji vše nejlepší do dalších bojů i v TOP 6. Věřím tomu, že se dokážeme s Tempem potkat třeba ve finále s Eagles. Již před sezonou jsem říkal, že Eagles budou mít lepší tým, než si všichni myslí. A nyní to potvrzují,“ řekl Martin Červenka a s poznámkou, že pokud chtějí v Tempu bojovat o titul, tak rozhodně budou potřebovat uspět v nadcházející sérii proti Ostravě, která je ve stejné pozici, jako pražský tým, na který ztrácí pouze jednu výhru.


„Bude to těžký boj. Arrows je tým, který se v důležitých zápasech dokáže vyhecovat. I minulý rok je hodně lidi odepisovalo, a nakonec se dostali do TOP 6 a vyhráli Český baseballový pohár. Dobré výkony předváděli i na Poháru Mistrů. Budeme se jako Tempo snažit udělat maximum pro to, abychom vyhráli 3 zápasy,“ dodal Červenka.

V baseballové komunitě se ale již nyní diskutuje o tom, jestli Martin v případě nepostupu Tempa do TOP 6 přeci jen nezamíří do některého z jiných klubů. Přeci jen zájem o jeho služby by měl každý manažer.

  Jak říkám...

„O tom jsem nepřemýšlel. Snažím se soustředit jen na své výkony a výkony týmu. Pokud by to nevyšlo, tak bych to musel rychle řešit. Věřím ale, že s Tempem postoupíme a toto nebudu muset řešit,“ uzavřel povídání odchovanec pražské Kotlářky, který je k vidění v dresu Tempa Praha. (Petr Skála podle zprávy Evženie Votínské, foto: Jen Beneš)