Druhý nejstarší český žijící sportovní novinář Přemysl Hrubý slaví devadesátiny

Jeho články prakticky o všech druzích sportu nejvíce četli čtenáři celostátního deníku Práce. V dnes už v zaniklém deníku Přemysl Hrubý pracoval třicet let jako vedoucí oddělení a poté pár let před důchodovým věkem byl také šéfredaktorem týdeníku GÓL. Poté už pracoval jako volný novinář pro deník Expres a některé magazíny, mj. i pro japonský Ice Hockey Magazine. Ředitelem českého vysílání Svobodné Evropy byl vyzván i ke spolupráci v této rozhlasové stanici.

Jako specialista na hokej se zúčastnil 25 mistrovství světa, na pražském šampionátu v roce 1985 byl šéfem tiskového střediska a třikrát pracoval v tiskových střediscích při MS ve Švýcarsku a coby pracovník tiskového střediska starající se o zahraniční novináře byl ještě na pražském mistrovství v roce 2015. Protože jeho druhou specializací po hokeji je právě fotbal, zúčastnil se i dvou mistrovství světa ve fotbale. Dále byl jako zpravodaj na třech zimních a dvou letních olympiádách a v mladších novinářských letech byl zpravodajem PRÁCE mimo jiné na krasobruslařských, cyklistických, volejbalových a tenisových soutěžích nejrůznějších úrovní až po mistrovství Evropy a světa.

Byl po mnoho let činný v Klubu československých sportovních novinářů. Dvanáct let byl sekretářem klubu, podílel se na organizaci ankety Sportovec roku, Ceny Josefa Laufera a dalších akcích. Stále je členem KSN a je rád, že se může účastnit řady akcí klubu.

Kromě spolupráce na knize Vyslanci, brožurce o fotbalové Spartě, programech Slavie k ligovým zápasům se prezentoval jako autor vzpomínek na naše vrcholové sportovce s titulem Nepomíjivý třpyt hvězd.

V roce 2009 totiž napsal Přemysl Hrubý knihu Nepomíjivý třpyt hvězd, o které se v anotaci píše:

Přemysl Hrubý je dlouholetý sportovní novinář a s našimi špičkovými sportovci, na které v této knize vzpomíná, se osobně znal. Jeho vyprávění tedy nejen charakterizuje a popisuje jejich sportovní umění, ale současně je čtenáři přibližuje jako lidi, kterým se nevyhýbají starosti a problémy a kteří dovedli být smutní i veselí, ale většinou se uměli upřímně a od srdce smát. Nejvíce autor vzpomíná na slavné postavy našeho fotbalu a hokeje. Nezapomíná však ani na postavy z ostatních sportovních odvětví. Autor vzpomíná, mimo jiné, na J. Bicana, V. Čáslavskou, K. Divína, I. Hlinku, A. Kvašňáka, A. Panenku, J. Masopusta a další.


Jak říkám...


"Hodně to letí, ale nejstarším novinářem nejsem. Tím je Ivo Urban bývalý fotbalista a pozdější sportovní novinář, který se narodil půl roku přede mnou," komentoval svůj věk pro sportovní web SportovniListy.cz jubilant, novinářský účastník mnoha olympijských her a světových šampionátů Přemysl Hrubý, který slaví 18. listopadu 2021 své devadesátiny.


K životnímu jubileu nestorovi české sportovní žurnalistiky přejí vše dobré o několik let nebo dokonce o několik desítek let mladší přátelé, kolegové z řad sporťáků a sportovci, kteří jej poznali a o kterých psal.


(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)