Česká šachová jednička GM David Navara mistrem Česka!

Uplynulý týden proběhlo v Ústí nad Labem mistrovství ČR mužů. Mezi 48 účastníky mistrovství nechyběl například mistr ČR z roku 2021 GM Vojtěch Plát, talentovaný FM Václav Finěk, GM Vlastimil Babula, GM Zbyněk Hráček, GM Jiří Štoček nebo také česká šachová jednička GM David Navara. Po velmi vyrovnaných devíti kolech se může z prvenství, a tedy i zisku titulu přeborníka ČR ve vážném šachu pro rok 2022, radovat poslední zmiňovaný GM David Navara.

Hned první kolo letošního MČR mužů napovědělo, že startovní pole mající v seznamu zkušené české reprezentanty, ale také mladé, ambiciózní a talentované mládežníky, nabídne pikantní podívanou a zajímavé výsledky. Až do sedmého kola se turnaj skvěle vyvíjel pro sedmého nasazeného IM Vojtěcha Zwardoně, který v šestém kole uhrál cennou remis s českou jedničkou a v sedmém kole dokonce porazil úřadujícího mistra ČR ve vážném šachu GM Vojtěcha Pláta. Poté se však dostavily velmi krušné chvíle pro tohoto mezinárodního mistra z Beskydské šachové školy. V posledních dvou kolech utrpěl hned dvě porážky, a nakonec se tedy musí smířit s celkovým 4. místem.

Přestože hned v prvním kole překvapivě prohrál GM Jan Krejčí s mistrem ČR amatérů ve vážném šachu Tomášem Buchcarem, nenechal se tím český reprezentant rozhodit a dokráčel si skvělým finišem k obhajobě bronzu z MČR mužů ve Zlíně 2021.

Vícemistrem ČR pro tento rok se díky velmi vyrovnanému výkonu po celou dobu šampionátu stal GM Vlastimil Babula. Bez jediné porážky získal 6,5 bodu. Vlastimila Babulu snad může mrzet jen partie čtvrtého kola s GM Navarou, ve které měl nejsilnějšího českého velmistra dvoutahovou taktikou poraženého. Tento moment však nevyužil a partie skončila následně remízou.

Jak již bylo zmíněno výše, o tento půlbod se nakonec mistrem Česka pro rok 2022 stal GM David Navara, který tak může slavit již 11. titul přeborníka Česka ve vážném šachu!

Jak říkám...

„Krásné, vyrovnané a bojovné mistrovství až do posledního kola, tak jak to má být. Všem medailistům moc gratuluji. Děkuji pořadatelům z šachového klubu Ústí nad Labem, jmenovitě řediteli turnaje Pavlu Chrzovi za organizaci mistrovství,“ řekl  předseda Šachového svazu ČR Martin Petr.

Kompletní výsledky a zpravodajství z jednotlivých kol je k nalezení na webu chess.cz.

V těchto dnech probíhají v Jaroměřicích nad Rokytnou také boje o titul přebornice Česka ve vážném šachu. V uzavřeném turnaji za účasti 10 hráček se po dvou kolech nejlépe daří WIM Nataše Richterové.

Výsledky a zpravodajství z MČR žen ve vážném šachu je taktéž na webu chess.cz.

(Radim Borůvka pro SportovníListy.cz, foto: chess.cz)