Letní pohár v ragby vyhrála Praga. Jen tak letmo, všechny poháry zůstaly ve Vysočanech

Letní pohár v ragby odehraný během tří červnových víkendu splnil patrně záměr, s kterým jej organizátoři spouštěli do života. Pohár, jehož pravidlům, kdo s kým a kde bude hrát příště, málokdo  po odehrání prvního kola rozuměl, přesto pohár odstartoval tuzemskou ragbyovou sezónu uzemněnou od října 2020 do  konce května 2021 vládními opatřeními a dalšími rozhodnutími, která uzavřela nejenom sportoviště, ale rovněž veškeré  počínání amatérských sportovců v zemi.

Ragby však bylo během června 2021 zprovozněno čtyřmi ligovými  týmy z Prahy (Praga, Tatra, Sparta a Slavia) a dvěma venkovskými (Říčany a Přelouč),  ale bohužel  bez dvou moravských celků (Vyškov a Dragon).  

Pohárem se prohnala bez porážky jediná Praga, která nejdříve porazila po pěti a půl letech a patnácti porážek v řadě vysočanského soupeře Spartu 16:14, poté v Říčanech tamější středočeský tým 30:20 a nakonec doma ve finále Tatru 37:12.

V posledním kole všechny celky nastoupily bez sedmičkových reprezentantů v tu dobu reprezentující vlast na turnaji v Zágrebu. Tato skutečnost byla poznat na hře všech šesti celků a u Přelouče dokonce i na počtu hrajících borců. 

Ve finále Letního poháru Praga vyhrála nad Tatrou zásluhou několika úspěšných kopů zkušeného  kopáče Petra Čížka, který navyšoval skóre ve prospěch Pragy v prvním i ve druhém poločase s celkovým účtem 22 bodů. Pragováci právem po utkání převzali pohár určený vítěznému týmu turnaje, o který se patrně hrálo poprvé a možná i naposled.

Sparta během 168 hodin opět na stejném místě doma ve Vysočanech vyhrála nad Slavií Praha a převzala do držení pohár určený pro vítěze derby.

Přelouč se tentokrát neubránila třícifernému číslu ve výsledku a není divu. Se Středočechy začínala se čtrnácti hráči v poli, aby dohrávala po zranění jednoho Přeloučana ve třinácti. Autor komentáře,  aniž by znal další podrobnosti ze zápasu, je přesto přesvědčený, že Přelouči za přihlášení a odehrání Letního poháru, patří velký obdiv, který by se možná dal vyjádřit při probíhajícím utkání třetího kola soupeřem třeba činem z oblasti fair play. Nešlo při komplikacích s počtem hráčů v týmu z Pardubického kraje  ze strany Středočechů vyrovnat početní  stav hráčů na hřišti stažením dvou hráčů? Autor komentáře tvrdí, že by byl  první, který by takový počin, kdyby nastal,  navrhl k ocenění.   

 




Praha, Říčany 19.června 2021

Letní pohár v ragby

Finále

Praga Praha - Tatra Smíchov  37:12  (23:7)   pětky  4:2

O třetí místo

Sparta Praha - Slavia Praha  47:26  (19:19)  pětky 7:4 

O páté místo

Říčany - Přelouč  101:5  (40:0)  pětky 15:1   



(Petr Skála, SportovníListy.cz & ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)