Krasobruslení patří k nejstarším sportům v historii

Krasobruslení je zcela jistě jeden z nejstarších sportů na světě, možná dost pravděpodobně ten vůbec nejstarší, protože jeho dějiny se datují už od pravěku - ano, čtete dobře, od pravěku.

 

Ovšem než se vyvinulo krasobruslení původně z bruslení, tak uplynula docela dlouhá doba. Není úplně jasné, kdo s tím přišel mimo pravěk. Je jenom doložené, že dříve jezdili chlapci, potažmo muži na jedné brusli, následně na dvou. Dívky nebruslily ze začátku vůbec, to až mnohem později.

Začátek moderního bruslení jde zařadit někam do roku 1742, když byl založen první bruslařský klub. Za pár let později se začalo bruslení dělit na dva styly – krasobruslení a rychlobruslení. Člověk, který se může pyšnit tím, že založil nejestetičtější sport na světě, tedy jeho počátky, se jmenoval Jackson Hainer a byl to Američan. Ovšem krasobruslení tak, jak ho známe dnes, kdy jsou skoky pojmenovány podle svých zakladatelů, sportovně pojal až Švéd Ulrich Salchow, po kterém je samozřejmě pojmenovaný právě jeden ze skoků.

Před první světovou válkou krasobruslení zažilo další obrodu v podobě německého krasobruslaře Wernera Rittbergera. Znalcům je jasné, že i po něm je pojmenovaný skok v tomto sportu. Pokud se podíváme na současný stav, tak nyní vládnou Rusové ve všech kategoriích. Oni kosili soupeře i dříve, za tehdejšího Sovětského svazu. Jediný, kdo jim to jakžtakž narušoval, byli českoslovenští krasobruslaři a krasobruslařky.

Foto © Depositphotos.com/SergeyNivens