Kovářov a Mladá Vožice z oblasti Toulava budou hostit české i slovenské silniční šampionáty

Společné mistrovství České a Slovenské republiky se v závěru prvního letního týdne uskuteční na jihu Čech, konkrétně v Kovářově a Mladé Vožici. Ve čtvrtek 23. června 2022  jsou na programu časovky v Kovářově, silniční závody s hromadným startem se pak  pojedou v sobotu 25. června a neděli 26. června 2022  v Mladé Vožici.

Jak říkám ...„Jsme rádi, že tím můžeme propagovat severní část jižních Čech a chceme se pokusit vrátit cyklistiku co nejvíce do podvědomí lidí, i proto nejfandivnější vesnice získá 60 lístů na MS v cyklokrosu 2024 v Táboře. Trať časovky mezi Kovářovem a Milevskem je technická s relativně velkým převýšením. A silniční závod kolem lyžařských vleků v Radvanově se startem i cílem v Mladé Vožici s převýšením v každém kole, která jezdci elite absolvují desetkrát, 361 metrů. Z toho je patrné, že závod na okruhu dlouhém 19,8 km bude hodně těžký a i zde získají vyhodnocené vesnice šedesát lístků na MS,“ řekl šéf organizačního výboru Petr Balogh z Agentury cyklistika na setkání s novináři a kameramany v úterý 22. června 2022 v Praze.Prezident Českého svazu cyklistiky  Petr Marek zdůraznil, že je rád za to, že pořadatelé jsou schopni uspořádat mistrovství na jihu Česka.

Jak říkám ...„Vím, že organizovat silniční závody je velmi náročné, především po logistické stránce. Terén je velmi náročný, nepokrytý signálem, takže nelze vysílat přímý přenos, ale budou jen přímé vstupy ČT sport plus a na platfomě HBVT,“ řekl Petr Marek.

„Sám jsem si okruh projel a musím říci, že je moc těžký. Jsem rád, že mistrovství se uskuteční na jihu Čech a věřím, že diváci uvidí zajímavé boje,“ řekl čestný předseda šampionátu Jaroslav Větrovský, velký příznivec cyklistiky.

„Děláme maximum, aby všichni byli spokojeni,“ zdůraznil starosta Kovářova Pavel Hroch a přidal, že myšlenka pořádat časovky se začala rodit před rokem.„Trať znám z loňského pohárového závodu. Je pěkná, těžká, nemá kousek roviny a bude to o výkonnosti. Myslím, že moje forma je dobrá, ověřil jsem si to ve Francii, kde byly dvě zvlněné etapy. Myslím, že tam to byla dobrá příprava na šampionát, chceme uspět jako tým vyhrát pošesté v řadě,“ řekl vítěz závodu Tour du Pays de Montbeliard, který bude loňský titul ze silničního závodu  obhajovat Michael Kukrle (Elkov Kasper).

Do boje o medaile chce promluvit i Jan Hirt, který před měsícem vybojoval největší úspěch kariéry, když vyhrál 16. etapu a celkově skončil šestý na Giro d´Italia.

Jak říkám ...

„Vždy jsem snil vyhrát etapu na Giru. Poslední dva týdny jen udržuji formu i když v té optimální, jako na Giru, asi nebudu. Chtěl bych se pokusit vyhrát ten dres, ale velmi silný bude Elkov Kasper. Nikdy jsem nevyhrál a je to pro mě velká motivace,“ prozradil v rozhovoru na dálku Jan Hirt, který  byl zatím nejlepší v roce 2014, kdy dojel šestý a o rok později sedmý.


(Petr Skála s využitím zprávy ze svazového webu pro SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)