Kluci z naší uličky hrají rádi kuličky

Ano, nějaký podobný text se objevuje v jedné staré písničce o blížícím se jaru. Právě kuličky, které hráli kluci na kdejakém plácku nebo udupaném chodníku byly symbolem blížícího se jara. Hrálo se ve městě i na vesnici a do hry se často rádi zapojili i přihlížející otcové. Kuličky jsou tak oblíbené  proto, že je to v podstatě velmi jednoduchá hra  a je určena pro všechny bez rozdílu věku nebo pohlaví.

 

Každá kulička měla svou cenu, těch hliněných se kupovaly celé pytlíky za korunu a duhová skleněnka byla nejvzácnější  a také nejdražší. Dnes už tak často kluky na plácku nevidíme a je to skutečně škoda.

 

Přestože to byla a je tak oblíbená hra, je zařazena také mezi sporty s velmi dlouhými historickými kořeny. Kuličky se  totiž hrály již ve starověkém Římě. Velmi oblíbeným sportem jsou například v Anglii, kde se traduje již několik set let, že se každoročně pořádá turnaj v kuličkách, který v posledních letech přerostl dokonce v mistrovství světa, na kterém mezi sebou soutěží jednotlivé týmy, i když je to spíše hra pro jednotlivce. Mistrovství světa v kuličkách se dokonce účastní i český reprezentační tým, který již patří ke světové špici.

 

Soutěžní kuličky v turnajích Českého kuličkového svazu jsou ze skla, mají v průměru 16 mm a váží cca 6 gramů. Český kuličkový svaz každoročně od roku 2002 organizuje mezinárodní turnaj Czech Open. Pro rok 2005 získal pořadatelství historicky 1. mistrovství světa v individuální hře. Je vidět, že tatínkové se nadarmo do klukovské hry nezapojovali.

Foto © Depositphotos.com/Hackman