„ Kdo mnoho lže, ten tolik podezírá, že nenajde už, čím by lež svou smyl."
Kritiku všech těchto tisíců dobrovolníků, aniž by se alespoň trochu zamyslela nad její oprávněností, považuje v nadutosti a aroganci sobě vlastní za „připravenou a jistě velmi dobře finančně zajištěnou PR kampaň několika sportovních "šéfů". Podle ní jsou v názorech recyklováni stále stejní lidé a stejné lživé věty.
Neustále se snaží vyvinit ze svého selhání, že k definitivnímu zrušení došlo až po jejím odchodu z ministerstva. Valachová však opět jako by nevěděla, že o zcela bezdůvodném úplném vyplácení programu IV (navzdory podepsaným akceptacím ze strany klubů) rozhodli v naprostém rozporu se schválenou metodikou, Plánem podpory sportu na léta 2015 – 2017, Usnesením vlády o hlavních dotačních směrech na rok 2017, atd., a díky totálnímu odbornému selhání lidí, které díky své personální genocidě v úseku sportu do jejich funkcí osobně dosadila, přestože věděla, že nemají potřebné odborné vzdělání ani odbornou praxi. A jejich rozhodování o zrušení programu IV v roce 2017 i 2018 je toho důkazem. Za to, že tito sportovní negramoti na MŠMT negramotně o financování sportu rozhodovali a rozhodují, zodpovídá jen a jen Valachová.
Zcela logicky sportovní komise ČSSD složená z mnohaletých dobrovolných funkcionářů v řadě sportovních organizací po celé ČR takovou výzvu odmítla a naopak odchod ministryně z MŠMT pro její naprostou neodbornost přivítala. Pokyn ministryně státnímu tajemníkovi k jednání o dohodě o mém odchodu z MŠMT (důvody pro to, abych byl „odejit“ nebyly a proto jsem ani „odejit“ na základě výpovědi nebyl) Jedná se tedy o další hloupou lež Valachové, protože příčinou jednání o mém odchodu z MŠMT byla tedy jen a jen aktem pomsty zhrzených a zneuznaných ambicí Kateřiny Valachové.
Kdyby měla Valachová potřebu hledat ve své práci fatální chyby, dočetla by se, že jsem nepsal o tom, že by NKÚ v citovaných nálezech kritizoval její práci (ani nemohl, v té době na ministerstvu nepracovala), ale o tom, že tyto předchozí závěry NKÚ a napadané praktiky při nesystémovém rozdělování peněz z minulých období Valachová po dobu svého působení na MŠMT uplatňovala a tolerovala, na což ji právě zástupci sportovního prostředí opakovaně upozorňovali a navrhovali řešení a opravné prostředky, jak nesmysly v rozdělování prostředků do podpory sportu odstranit. Ostatně jak jinak hodnotit přidělování prostředků mimo programy z ruky v řádu stovek milionů Kč, jak hodnotit rozdělování prostředků např. v programu III v rozporu se stanovenými pravidly, jak hodnotit vyvádění prostředků z kapitoly sportu v hodnotě 3 mld. Kč do jiných úseků MŠMT, atd., atd. Valachová tyto praktiky prováděla, přestože byla obeznámena s kritikou způsobu přidělování dotací na MŠMT před jejím příchodem.
A nejsmutnější je, že díky lžím a nepravdám Valachové s cílem odvést pozornost od vlastního manažerského selhání, to byla právě ona, která zásadním způsobem přispěla k tomu, že policisté výše popsané jednání zástupců ČUS nesmyslně vyhodnotili jako dle nich nezákonný pokus o ovlivňování přidělování prostředků. Kdyby Valachová nelhala, žádná obvinění by se nekonala.
Ve své aroganci se Valachová navíc zaštiťuje nesmyslnými tvrzeními a nesprávnými výpočty jí dosazených úředníků na MŠMT, kteří dospěli k absurdnímu tvrzení, že za poslední čtyři roky stoupla přímá podpora klubů devětkrát a že úspěšně pokračuje transparentní přímé financování klubů. Tohle už skoro připomíná bývalá tvrzení sjezdů KSČ před listopadem, ve kterých soudruzi tvrdili, že veškeré úkoly pětiletky byly v zásadě splněny. A ekonomika ČR se potápěla stále víc a stále rychleji.
A srdcaři ze stále více decimovaného sportovní prostředí si nezaslouží to, co je dnes smutnou pravdou, zaslouží si, aby ti, kteří jejich práci prznili a przní, byli po právu označeni a pranýřováni nejen za to, jak sport poškodili, ale hlavně za to, že své selhání se snaží skrýt za hromadu nesmyslů, lží a výmyslů. A sporťáci by byli na palici, kdyby si to nechali líbit.
Jaká je tedy pravda ve financování klubů v letošním roce? Pokud bude klubům vyplacena celá částka 1 200 mil. Kč, což není zcela jisté (např. v roce 2017 nebylo vyplaceno z původně alokovaných prostředků více než 200 mil. Kč.), i tak nárůst prostředků v programu VIII nepokryje úbytek vzniklý zrušením programů IV a X a zamezením vyplácení příspěvků klubům ze svazů a střešních organizací.
V absolutních číslech obdrží při stoprocentní alokaci kluby v roce 2018 minimálně o 300 mil. Kč méně než např. v roce 2016.
Ve vztahu k celkovým výdajům státního rozpočtu se přitom celková výše financování sportu s přihlédnutím k inflaci a dalším vlivům téměř nezvýšila a stále ještě nedosáhla ani 5, 5 mld. Kč a 0,4% celkových výdajů SR, přestože přísliby politiků slibují sportu nejpozději do konce tohoto volebního období částku ve výši 1% celkových výdajů SR, tedy částku mezi 14 – 15 mld. Kč. Kluby by z této částky měly dle stanovených cílů dosáhnout až na 5 mld. Kč ročně, tedy více než 4x tolik, jako letos.
PS: Desatero otázek pro zrcadlo Kateřiny Valachové:
1. Byla jste členkou sportovního klubu nebo TJ?
2. Zúčastňovala jste se jako sportovec organizovaných soutěží?
3. Získala jste nějaké sportovní úspěchy?
4. Pracovala jste jako dobrovolník v TJ či SK?
5. Působila jste v roli trenéra, rozhodčího, funkcionáře, pořadatele?
6. Získala jste nějaké ocenění za práci pro sport?
7. Byla jste někdy v managementu sportovního klubu?
8. Máte v oblasti sportu nějaké odborné vzdělání nebo odbornou praxi?
9. Máte v oblasti financování sportu odborné vzdělání nebo odbornou praxi?
10. Máte v oblasti managementu sportu nějaké vzdělání nebo odbornou praxi?
Až si na tyto otázky popravdě odpovíte, zamyslete se nad sebou, sportovcům se omluvte a zpytujte svědomí, protože nejvíce škody obvyklé nadělá iniciativní laik... dodává Michal Kraus.