Keňan Sabastian Sawe proletěl Prahou rychlostí 361 a půl metrů za minutu na trase půlmaratonu

Pražský půlmaraton vyhrál první dubnovou sobotu  úřadující mistr světa na této trati Keňan Sabastian Sawe v traťovém a osobním rekordu 58:24 minuty. Afričan doslova  proletěl Prahou rychlostí 361 a půl metrů za minutu na trase půlmaratonu.  Mezi ženami vyhrála Etiopanka Gete Alemayechuová za 1:08:10. Prvním českým běžcem v cíli byl  Patrik Vebr. Nejrychlejší tuzemskou vytrvalkyní byla olympionička Tereza Hrochová.

Keňan Sawe běžel metropolí  osamoceně skoro celou dobu, když se definitivně od  skupiny nejrychleji běžících borců  odpoutal už po devíti kilometrech. Za vedra  zvítězil Afričan s velkým náskokem před krajanem Geoffreym Kipchumbou, který byl pomalejší dokonce o minutu a 37 sekund a tak překročil hodinu i když jen o setinu.

Z českých borců nejrychleji běžel Patrik Vebr, který do cíle  finišoval za 1:06:05.

Jak říkám ...

„Bylo to těžké, od začátku jsem se trochu trápil. I když jsem byl z Keni připravený i na to teplo, dneska mi to nesedlo. Jsem šťastný za vítězství mezi českými běžci, ale s časem spokojený nejsem,“ řekl v cíli Vebr, který porazil o 16 sekund Jiřího Homoláče.

„S Jirkou jsme běželi od startu až po nějaký třináctý, čtrnáctý kilometr, kdy to pustil a já jsem se ještě vyvezl kousek za klukama. To mi pomohlo se od něj vzdálit a pak už jsem ten rozdíl jenom držel. Ale bylo to těžké. Mám radši závody, kdy je chladněji,“ doplnil Vebr.

Tereza Hrochová časem 1:14:19 zaostala o více než dvě minuty za osobním rekordem. Závod běžela z plného tréninku na olympijský maraton v Paříži.

„Někdy na začátku mě začalo bolet břicho a až ve druhé půlce to povolilo. Takže první půlku jsem si protrpěla,“ řekla Tereza Hrochová, která druhou Češku Barboru Besperát za sebou nechala o více než tři minuty.

V Pražském půlmaratonu startoval rekordní počet 15.500 běžců ze 115 zemí pěti kontinentů.