Kajakář Jiří Prskavec se po páté stal mistrem Evropy. Jinak Češi drží evropský trůn už čtyři roky

Jiří Prskavec už popáté opanovat evropský trůn. Na Mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši byl rychlejší o 1,32 vteřin. Obhájce titulu Vít Přindiš se nevešel do jedné z posledních bran a skončil na konci finálového pole. Třetí český kajakář Ondřej Tunka skončil pátý  a Tereza Fišerová při premiérové účasti na kajaku obsadila skvělé deváté místo.

Víta Přindiše na evropském trůnu znovu vystřídal český kajakář Jiří Prskavec. Čeští kajakáři si tak evropské žezlo předávají už od roku  2019.

Jak říkám ...

„Jsem moc spokojený a jsem rád, že se mi to tady znovu povedlo,“ řekl  v cíli Jiří Prskavec, který ostatním závodníkům ujel o 1,32 vteřiny. Druhý skončil Ital Giovanni De Gennaro a třetí se ztrátou 3,10 vteřin na vítěze Rakušan Felix Oschmautz.

Jak říkám ...

„Snažím se mít radost z toho, co dělám. Sport mě hrozně baví. Myslím si, že příprava proběhla, jak měla, a trať v Liptovském Mikuláši  mám hrozně rád. Ono bylo i vidět ze břehu, jak ten kanál je trochu jiný, že těch chyb přicházelo víc. Jednak to bylo tím větrem a pak ta voda se víc měnila a tak bylo potřeba na to reagovat. Mně se to povedlo ve všech jízdách až na tu první, ale ta naštěstí šla opravit,“ popsal své dojmy Jiří Prskavec, který se do semifinále kvalifikoval až z druhé opravné jízdy.

„Hlavně jsem si tímhle vítězstvím pravděpodobně zajistil přednominaci na příští rok. Takže se můžu zúčastnit Českých pohárů na kanoi, teď už mě čeká ten Národní kontrolní závod, abych si ty České poháry na singlu zajistil. Ale když budu přednominovaný, určitě budu chtít nastoupit za rok do nominace na singlu. To mě moc těší, nečekal jsem, že si to zajistím hned takhle,“ s úsměvem dodal  Prskavec, který v letošním roce začal doplňkově jezdit také na kanoi.
Obhájce titulu Vít Přindiš letěl tratí a vše mu vycházelo – až do dvacáté  brány. Tu minul a chyba ho stála medailové umístění.

Jak říkám ...

„Já pořádně nevím, co se tam stalo. Já jsem se cítil dobře i v tom závěru tratě, v téhle pasáži. Měl jsem v plánu  kombinaci branek 19, 20 jet stejně jako v první jízdě – na přímo. Viděl jsem to dobře, i že do té brány jedu úplně v pohodě. Jestli jsem to začal moc brzo točit zpátky nebo mi do toho fouklo, já vlastně nevím. Hrozně mě to mrzí, protože jsem si odjel to, co jsem chtěl, v hlavě jsem si jel to, co jsem chtěl, nenechal jsem se nějak strhnout a mohli jsme být na medaili dva. Takhle bohužel… Teď se z toho musím akorát pokusit ponaučit,“ popsal situaci na vodě  zklamaný Přindiš, který evropský titul držel v letech 2019 a 2021.

Velmi dobře se s finálovou jízdou popral třetí český kajakář Ondřej Tunka. Dotek hned třetí  brány ho však také odsunul z medailových pozic.

Jak říkám ...

„Finálová jízda se mi docela povedla. Hned jsem šťouchnul 3. bránu, vůbec nevím proč, protože mi přišlo, že jsem v dobré pozici a jenom jsem to cítil na krku, že jsem se o tu tyčku otřel, takže jsem o něm věděl. A potom se mi jelo dobře. Až potom zase ve spodní pasáži docházely síly a bouchnul jsem zadkem o břeh a trochu jsem jel delší dráhu, než jsem chtěl. Když jsem dojel, tak jsem věděl, že to není ideální, že kluci pojedou rychle. A ten výsledek mě vlastně překvapuje, že je až tak vysoko,“ řekl  Tunka, který nakonec obsadil pátou pozici.

Premiéru na kajaku  měla   sobotu 28. května 2022 česká slalomářka Tereza Fišerová.
Jak říkám ...

„Bylo to skvělé, byla jsem, přiznám se, trošičku nervózní, ale myslím, že jsem to zvládla skvěle – až na tu jednu kombinaci, kde jsem to špatně odskočila. Mě to hrozně mrzí, že jsem se neponaučila ze semifinále a teď jsem to odskočila ještě hůř. Ale jinak jsem spokojená a myslím, že celkově i ta jízda, kterou jsem předvedla, byla dívající se,“ řekla česká obojživelnice Tereza Fišerová, která se představí ještě v semifinále kanoistek.

„Myslím, že výhoda je to obrovská. Je vždycky lepší vidět ty branky z vody. Nicméně uvidíme, nejsem jediná, která jede obě dvě kategorie. Ono na jednu stranu to něco přidá, na druhou stranu to něco hrozně ubere, což jsou síly,“ dodala k dalšímu  startu Fišerová.

Vítězkami se staly dvě  kajakářky s totožným časem 107,24 domácí Eliška Mintálová a Italka Steffani Horn.

Poslední den šampionátu v neděli 29. května 2022  je na programu semifinále od 9:05 hodin  a finále od 12:05 hodin  kanoistek a kanoistů, odpoledne pak závod Extreme Slalom přesně od 15:05 hodin.

Liptovský Mikuláš (Slovensko)  28. května 2022

 Mistrovství Evropy ve vodním slalomu

Muži K1: 1. Prskavec (Česko) 96,35 (0 trestných sekund), 2. De Gennaro (Itálie) -1,32 (0), 3. Oschmautz (Rakousko) -3,10 (2), ...5. Tunka -3,35 (0), 14. Přindiš (oba Česko) -51,59 (50).

Ženy K1: 1. Hornová (It.) a Mintálová (SR) obě 107,24 (0), 3. Franklinová (Brit.) -3,05 (2), ...9. Fišerová -13,81 (0), v semifinále 17. A. Galušková, v kvalifikaci 14. Valíková (všechny Česko).

(Tereza PrskavcováKanoe.cz, SportovniListy.cz, foto: Iva Roháčková)