Jizerská padesátka se připravuje na dny od 9. do 12. února 2023 jako by se nechumelilo

Program lyžařské Jizerské padesátky pořadatelé  poprvé naplánovali  na čtyři dny. Měli  k tomu důvod, neboť do doprovodných závodů, které by se měly v Bedřichově a okolí uskutečnit od 9. do 12. února 2023, přibyl běh na 17 km volnou technikou. Organizatoři  věří, že navzdory současnému  téměř  jarnímu počasí bude v době konání Jizerské padesátky v Jizerských horách ležet sníh. Zájem o tradiční závody v běhu na lyžích je rekordní a  na samotnou Jizerskou 50 zbývalo v době konání prezentace v úterý 10. ledna 2023  posledních desítky startovních čísel.Připomeňme si, že v únorovém termínu  se závodí od roku 2017, před tím se Jizerská padesátka konala totiž vždy na začátku ledna.


Jak říkám...

"Ten posun na únor se ukázal jako dobré rozhodnutí, protože jinak by se Jizerská padesátka konala o minulém víkendu, takže by muselo dojít k jejímu zrušení," řekl na setkání s novináři  zástupce pořadatelů David Douša.

Doplňme, že kvůli nedostatku sněhu byla Jizerská padesátka zrušena v letech 2007 a 2014, ale od posunu na únor se to již  nestalo, ale jsou možná i různá náhradní řešení.

Měsíc před akcí pořadatelé chystají závody jako by se chumelilo v plném rozsahu.

Jak říkám...

"Máme připravený zasněžovací systém na stadionu, který by se spustil, pokud tomu počasí bude přát. Ten by zasněžil  ty první tři čtyři kilometry tratě, které jsou nejkritičtější, protože tam ta trať je nejníže," dodal  Douša.

Novináři se rovněž dozvěděli, že pokud by se Jizerská padesátka kvůli nedostatku sněhu neuskutečnila, přihlášení účastníci by díky pojištění dostali zpět 70 procent startovného.

Vedle elitních závodníků, kteří budou usilovat o úspěch v seriálu Ski Classics, se na trati hlavního závodu a také na těch doprovodných závodech objeví řada sportovních i obecně známých osob.  Ty budou spolu soutěžit ve dvojici. A tak se ve  štafetě časy svých tříkilometrových úseků poměří síly bývalý biatlonista Ondřej Moravec a bývalá dálková běžkyně na lyžích Kateřina Smutná, která se v Rakousku znovu chystá i na samotnou Jizerskou padesátku, i když  před dvěma lety ukončila kariéru. Moravec prozradil, že si zatím padesátikilometrový  závod nechá ujít, protože na ni není připravený. 

Premiérově  na Jizerské padesátce pojede olympijská vítězka v běhu na lyžích z Turína 2006 Kateřina Neumannová, která tak oslaví životní jubileum, nbeoť krátce po závodě oslaví padesáté narozeniny.

Jak říkám...

"Na prahu padesátky ode mě přeci nikdo nemůže očekat  velký výsledek a také je čas si tu konečně padesátku dát. Pojedu ji poprvé v životě bez ambic. Ty už mě přešly," prozradila na prezentaci závodů v Praze Kateřina Neumannová, která se narodila až poté, co jiná běžkyně na lyžích, která přišla na prezentaci závodu, paní Lenka Bartošová reprezetovala Československo  na ZOH v Saporu.

Hodně se hovořilo také o  fotbalovém  souboji na lyžích na padesátce kanonýra Davida Lafaty, který už ji absolvoval před jedenácti lety  a Bořka Dočkala, který se závodem v Jizerských horách pro změnu nemá žádné zkušenosti. 
Na konci setkání s novináři  uspořádaném k závodu Ski Classics v dálkovém lyžování (50 km) a k Jizerské padesátce, což se uskuteční vše od 9. do 12. února 2023 v Bedřichově se  10. ledna 2022 v Praze vyfotografovali společně od leva v tomto pořadí ti, kteří s tím závodem budou mít něco společného jako například ...  Lenka Klimentová (Česká mincovna), kardiochirurg Jan Pirk, herec Jakub Kohák, bývalé běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová a Lenka Bartošová, pětibojař David Svoboda, bývalý biatlonista Ondřej Moravec, dálkový běžkař Jiří Pliska a sportovní komentátor České televize Vlastimil Vlášek.


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde!!!
(Petr Skála pro SportovníListy.cz, tabulka, foto: Petr Skála)