Před lety se u nás proslavil tuto adrenalinovou novinku moderátor Petr Novotný. Málokdo tehdy pochopil, proč statný muž středních let leze do výšky a střemhlav se vrhá dolů. Skok známého moderátora udělal tenkrát Bungee Jumpingu medvědí službu.
To už dnes neplatí, provozovatelé této sportovní atrakce od té doby získali dostatek zkušeností a zdokonalily se také bezpečnostní předpisy. Její princip spočívá v tom, že člověk se vrhá z výšky do propasti pod sebou zajištěný pružným lanem. Skok musí být vypočítán tak, aby se skokan dostal co nejblíže k zemi aniž by se jí dotknul a díky pružnému lanu se chvíli pohupuje ve vzduchoprázdnu, což adrenalin ještě zvýší. Jeho vyznavači se rekrutují hlavně z řad mladých lidí, ale často se v tisku objeví zpráva o tom, že na laně skočil i senior velmi vysokého věku.
Kořeny tohoto sportu sahají do dávné minulosti a souvisejí s rituálními obřady domorodců v Melanésii. Obřadu se tam smějí zúčastnit právě z rituálních důvodů jen muži. Skok v Evropě poprvé vyzkoušeli dva studenti v Oxfordu, v Klubu nebezpečných sportů a rychle našli následovníky.
V České republice se začal tento extrémní sport objevovat hned po sametové revoluci a brzy se zjistilo, kde jsou k němu nejvhodnější podmínky.
Extrémní provozovatelé tohoto sportu bývají lidé, pro které je každý adrenalin málo a možná postrádají pud sebezáchovy. A tak skáčí s vysokých budov, balkonů, továrních komínů, vymysleli katapultové skoky a další napohled šílené varianty. Přesto tvrdí, že se jedná o jeden z nejbezpečnější sportů a od počátku jeho provozování u nás se při něm staly jen dva úrazy a to jen chybou instruktorů.
Foto © Depositphotos.com/ erika8213