Zumba se stará hlavně o to, abychom se intenzivně hýbali poměrně příjemným způsobem. Je to sport pro všechny, i když převažují ženy. Tento druh pohybu vznikl náhodně, díky zapomenuté kazatě s hudbou na cvičení a jejím autorem je kolumbijský fitness trenér a choreograf Alberto „Beto“ Perez., který díky tomuto omylu začal improvizovat na latinsko-americkou hudbu. Tak vznikl nový směr, který dostal název Zumba.
Ve španělském slangu slovo „zumbare“ znamená „rychle se hýbat, bavit se, nebo pozvat někoho na party“. A právě taková je celá filosofie Zumby. Člověk si vůbec nepřipadá jako v tělocvičně a rozhodně nepočítá, kolik ještě kterého cviku musíte udělat do konce série. Klidně můžete cvičení doplňovat a rozvíjet vlastními nápady a tvořivostí a můžete si přidávat své vlastní prvky.
Dalo by se říci, že je to taková taneční show, při které ale člověk účinně cvičí a spalujete spousty kalorií. V hodinách Zumby se kombinují rychlé a pomalé rytmy, čímž dochází k efektivnímu spalování tuků a tvarování postavy. Zapojíte celý svalový korpus, především pak nohy, břicho a hýždě. Je založena na principu přerušovaného kardio tréninku, kde se střídá svižná část s pomalou.
Jedna lekce zumby zpravidla trvá hodinu a začíná se rozehřátím a rozcvičením těla na pomalejší hudbu a sestavy. Postupem času se tempo zrychluje, kroky jsou náročnější a zhruba v půlce hodiny je hudba i sestava nejrychlejší.
V Česku jsou lekce Zumby prozatím vyloženě dámskou záležitostí. Čeští muži se zatím trochu stydí nebo jim cvičení připadá zženštilé. Hladina spálených kalorií však ale brzy přesvědčí i je, aby se do této pohybové aktivity také zapojili.
Foto © Depositphotos.com/ val_th