Indie, šachy, Češi... jak se to rýmuje? Indové totiž pořádají 44. šachovou olympiádu

V indickém městě Chennai probíhá od 28. července do 10. srpna 2022 již 44. šachová olympiáda. Česko  je v kategorii žen nasazeno jako číslo třiadvacátý  ze 159 týmů a  mužský český tým  jako osmnáctý  ze 186 družstev. Třetí srpnový den se tento šachový svátek přehoupl  do druhé poloviny, protože na programu je už 6. kolo z celkových jedenácti.  Prozatím může být  Česko  na šachové reprezentanty hrdé, neboť ženy se po výhře v pátém kole proti Finkám drží na sympatickém šestnáctém  místě. Muži zase porazili jasně 3,5-0,5 tým Mongolska, které mimo jiné kolo předtím remizovalo s Norskem v čele s mistrem světa Magnusem Carlsenem. Tyto výsledky umožnily českému výběru vyhoupnout se  až na  třinácté místo.

O tom, že se českým reprezentantům daří, svědčí také hodnocení kapitána mužského týmu.

Jak říkám...

„S dosavadním průběhem jsem spokojen. Nejdůležitější však bude, aby našim hráčům a hráčkám vydržely síly i v druhé polovině turnaje,“ řekl  velmistr Pavel Šimáček

V exotické Indii totiž panují velmi náročné klimatické podmínky, se kterými se musí hráči popasovat. Kromě velmi vlhkého a horkého vzduchu se účastníci setkávají s prudkými přechody do klimatizovaných prostor a taktéž zdravotnímu stavu nenapomůže exotická strava, která mnohým Evropanům nemusí vyhovovat.


V šestém kole přidělil los mužům Kazachstán, ženy poté změří síly se zálohou Indie. Z obou týmů je prozatím nejúspěšnější hráčkou české výpravy nejmladší členka Anna Marie Koubová, která má na kontě 4 body z 5 zápasů.

Jak říkám...

„O naši výpravu je dobře postaráno. Snaha ze strany Indie udělat pro reprezentanty maximum je znát na každém kroku. V týmu panuje skvělá atmosféra a to i díky znatelné podpoře fanoušků z ČR, kterým za to patří velké poděkování," sdělila svůj celkový pohled na situaci v české výpravě vedoucí výpravy Lenka Kůsová.Popisek k fotografii: Česká výprava pohromadě zleva stojící: Zbyněk Hráček, Joanna Worek, Julia Movsesian, David Navara, Pavel Šimáček – kapitán mužské reprezentace, Thai Dai Van Nguyen, Karolína Pilsová, Tomáš Polák – kapitán ženské reprezentace, dále klečící: Peter Michalík, Lenka Kůsová – vedoucí české výpravy, Kristýna Petrová a Anna Marie Koubová.

(Radim Borůvka z chess.cz pro SportovníListy.cz, foto:chess.cz)