Hurá, plochodrážní sezóna v Praze na Markétě už konečně odstartuje

Závod mistrovství světa a juniorský světový šampionát v ploché dráze startuje už poslední květnový víkend na pražské Markétě. A s novým promotérem to bude opravdu parádní sportovní podnik, ale také nezapomenutelný zážitek a to nejen pro fanoušky ploché dráhy!

 V roce 2022  si připomínáme 65. výročí prvních závodů v ploché dráze na Markétě. V roce 1957 to bylo na ještě tehdejším lehkoatletickém stadionu. Atletům areál ale nevyhovoval pro nepříznivé povětrnostní podmínky, protože tam hodně foukalo, a tak byl v průběhu příštích dvou let přestavěn pro plošináře. V současné době slouží stadion hned dvěma sportům, spolu s plochou dráhou má tady zázemí Ragbyová akademie OLYMP Praha. Plochodrážníci letos pořádají vrcholné mezinárodní podniky už v květnu 2022, kdy  se tady jede mistrovství světa.

Plochodrážní sezóna tady bude zahájena v sobotu 9. dubna 2022 závody Přeboru ČR a Mistrovství ČR v kategorii 250 ccm.

Jak říkám...

„Dráha a zázemí na první závody bude připraveno s výhledem na nejdůležitější závody sezóny, které nás čekají v květnu. Den po Velikonocích se česká plochodrážní špička utká o první extraligové body. Závěr května bude ve znamení závodů Speedway Grand Prix a následovat bude červnová 1. liga družstev, zářijové MČR juniorů do 21 let + MČR 125 ccm. Den po pardubické Zlaté přilbě se uskuteční tradiční Memoriál Luboše Tomíčka, sezónu uzavře závod MČR Flattrack, který bude doplněn o náborovou akci pro děti a mládež," kompletní kalendář  odhalil sportovní ředitel klubu Pavel Ondrašík.

Od letošního roku startují na Markétě nový projekt Talent Trophy, který je určen juniorům od 14 let.

Jak říkám...

„Učíme jezdce základům a plochodrážním návykům. Závodníky máme rozděleny do skupin podle výkonnosti. Vedoucím Talent Trophy je Zdeněk Schneiderwind,“ prozradil Ondrašík k novému projektu.

„Junioři do 21 let jsou konkurenceschopní na mezinárodní úrovni, mohou jezdit polskou ligu, která jim otevře dveře do budoucna. Nikdy není pozdě začít a my ukazujeme, že i ve 14 letech je možné začít s plochou dráhou. Rád bych pomohl předáváním vlastních zkušeností a svými slovy. Kluci poberou zkušenosti, naučí se zvyklostem a dostanou se do rytmu dospěláků,“ dodal Josef Franc, pro kterého budou letošní prioritou závody mistrovství světa na dlouhé ploché dráze.

„Kromě Pepy France se jedná hlavně o juniory. Chtěli bychom jim dát možnost ukázat se v nejvyšší extraligové soutěži a zlepšit tak jejich výkonnost. Společně se tak na závodech prostřídají Jan Kvěch, Petr Chlupáč, Daniel Klíma, Jan Macek, Pavel Kuchař, nebo Jaroslav Vaníček,“ z  pozice sportovního ředitele klubu představil Pavel Ondrašík soupisku pražské Markéty na extraligová klání.

Mají za sebou náročnou zimní přípravu, kterou vedl šéftrenér Tomáš Topinka. Pořádali několik tréninkových kempů a závěrečné soustředění ve slovenské Žarnovici.

Jak říkám...

„Děkujeme OLYMP Centru sportu ministerstva vnitra za podporu, vynikající podmínky a skvělé zázemí na světové úrovni,“ zdůraznil Pavel Ondrašík.

Pomyslným vrcholem sezóny bude květnová FIM Speedway Grand Prix Czech Republic (SGP). Letos poprvé se tady uskuteční také úvodní závod mistrovství světa juniorů SGP2 podle nového systému. Dává nejlepším světovým jezdcům do 21 let vysněnou příležitost sdílet světla reflektorů s hvězdami SGP a jsou motivací, aby se i oni stali v dalších letech jejich součástí. Premiérový SGP2 bude prestižním tříkolovým seriálem. A právě úvodní podnik se koná na pražském stadionu Markéta v pátek 27. května 2022 večer před SGP.

Jak říkám...
„Auto klub Markéta při PSK Olymp patří mezi významné pořadatele plochodrážních závodů a jeho největším a nejsledovanějším podnikem bude určitě Speedway Grand Prix, která každoročně přiláká do hlavního města početné zástupy domácích i zahraničních fanoušků. A pro nás všechny je poctou, že v Praze bude startovat zbrusu nový světový šampionát juniorů. Můžeme se tak těšit na dva dny atraktivních závodů nejlepších jezdců planety, mezi nimiž nebude chybět ani český zástupce na divokou kartu,“ doplnil Jan Šťovíček, prezident Autoklubu České republiky, který také poděkoval za podporu motocyklového sportu OLYMP Centru sportu ministerstva vnitra.

„Pro fanoušky si nový promotér přichystal velkolepý program s novou moderní fan zónou, ve které se fanoušci mohou těšit na autogramiádu s jezdci, mezi kterými nebude chybět ani domácí zástupce v roli divoké karty, prezentaci trofeje pro mistra světa, kvíz pro fanoušky o zajímavé ceny, fotopointy u několika plochodrážních motorek a výstava o historii ploché dráhy,“ ještě prozradil Pavel Ondrašík, že Velká cena bude pro návštěvníky velmi atraktivní.

Na motoristický svátek pro všechny fanoušky už nyní probíhá předprodej vstupenek  na Ticketportalu zde ...
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde.(Petr Skála podle tiskové zprávy, SportovníListy.cz, foto: Ivana Roháčková)

Hadamczik chce novou hokejovou halu

26.5.2024 09:00:00

Česko žije poslední týdny hokejem, a to se ani hokejový svaz nemusel namáhat s větší reklamní kampaní, pokud tedy nebudeme počítat desítky milionů poslaných do profesionálních klubů pod rouškou ma...