Fotbal, hokej, házená, basketbal, volejbal, tenis, atletika, cyklistika, kanoistika, lyžování a dalších 20 sportů mezi vybranou prioritizovanou třicítkou


Národní sportovní agentura zvolila třicítku svazů, které v roce 2024 obdrží zvýšenou podporu v rámci projektu prioritizace sportů. Třicítku vyvolených vybrala Rada NSA ve čtvrtek 14. prosince 2023 ráno na základě úspěšnosti, velikosti, popularity a společenské odpovědnosti jednotlivých svazů. S výsledky seznámil novináře předseda NSA Ondřej Šebek.

Jediným neolympijským sportem  v třicítce  vyvolených je florbal. Naopak mezi třiceti sporty z olympijských sportů není  box, ragby, vodní pólo, pozemní hokej, sáňkování, triatlon či badminton nebo krasobruslení.

Přibližně 100 – 200 milionů korun rozdělí agentura v roce 2024 třicítce vyvolených svazů, aby jim tak pomohla v mezinárodní konkurenci.

  Jak říkám...„Když jsem nastoupil do funkce,  pracoval jsem se seznamem sto třiceti sportů, které Národní sportovní agentura podporovala. Všichni byli nespokojení a mám názor, že Česká republika by neměla podporovat tolik sportů. Chceme cílenou a větší podporou podpořit sporty, které mají tradici, velkou členskou základnu a jsou populární,“ řekl novinářům  předseda NSA Ondřej Šebek.

A tak Rada NSA sportovní svazy hodnotila podle čtyř kritérií, která zařadila do matematického algoritmu. Největší váhu 45 procent měla úspěšnost sportu, třicet procent pak dostala velikost sportu podle členské základny, dvacet procent měla  popularita, kde hrály roly i návštěvnost a počty návštěvníků  na sociálních sítích. Jen pětiprocentní váhu měla společenská odpovědnost svazů, v níž NSA hodnotila například pořádání významných akcí na českém území.

Ve výběru jsou tradiční v zemi populární sporty jako fotbal, hokej, tenis, lyžování cyklistika, kanoistika či veslování, stejně jako většina olympijských sportů. Jediným neolympijským sportem ve výběru je florbal. V sestavě je i baseball, jehož národní tým se letos prosadil na profesionálním turnaji World Baseball Classic.


  Jak říkám...


„Systém prioritizace bude průběžný, bude možno do něj postoupit, nebo z něj vypadnout. Pro prioritizované sporty chceme zajistit lepší podporu. Neznamená to, že neprioritizované sporty o podporu přijdou,“ vysvětlil Šebek, aby odpověděl i na otázku, jak bude navýšen  rozpočet pro podporu sportovních svazů.

„Tu alokaci nemáme přesně stanovenou, podpora svazů bude na rok 2024 řádově o sto až dvě stě milionů vyšší,“ dodal  Šebek.

Svazy budou peníze navíc čerpat třeba pro reprezentaci, talentované sportovce, pořádání sportovních akcí, materiálně technickou základnu sportu i na investice.

Mezi menšími sporty, které do výběru patří, jsou například svaz šermu, zápasu či kolečkových sportů.

Ženské národní týmy pozemního hokeje a ragby, které jsou stále ve hře o postup na olympijské hry do Paříže, naopak stále můžou počítat s podporou programu pro ženské kolektivní sporty.

  Jak říkám...„Ten program funguje, máme ambici v tom pokračovat. S prioritizací bych to nespojoval,“ uvedl Šebek.

NSA hodlá třicítku vybraných svazů aktualizovat každé dva roky po letních nebo po  zimních olympijských hrách. První aktualizaci tak udělá po OH v Paříži v  roce 2024.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.(Petr Skála pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)