Evropská liga amerického fotbalu začíná v premiéře v Praze zápasem Prague Lions s Lipskem

Evropská liga amerického fotbalu začíná v Praze a co je důležité,  poprvé bude mít i české zastoupení.

Třetí ročník evropské obdoby zámořské NFL startuje již tuto sobotu, 3. června 2023.  Od minulého roku se do ligy totiž připojilo dalších šest  týmů a letos se jich tak proti sobě utká dokonce sedmnáct. Jedním z těch bez tří  z dvaceti klubů jsou i čeští Prague Lions, kteří poprvé zabojují o nejlepší umístění  v neděli 4. června 2023. 

Popularita amerického fotbalu v Evropě každým rokem stoupá a důkazem toho je i vznik evropské profesionální ligy amerického fotbalu (ELF). Jen tak pro pořádek, ta vznikla v roce 2021 v reakci na rostoucí popularitu NFL (USA).

Jak říkám...

„ELF liga má po světě dosah přes půl miliardy domácností, kteří napjatě sledují, který tým bude letošním vítězem. Pro naše hráče je to skvělá příležitost si zahrát na nejvyšší evropské úrovni a ukázat, že na to máme,“ říká trenér Prague Lions Zach Harrod.

První rok 2021 se ligy účastnilo pouhých osm  týmů – šest z Německa a po jednom z Polska a Španělska. Stačily však dva roky a osm týmů se rozrostlo na sedmnáct, které si zabojují o titul mistra Evropy a první zápas startuje už tento víkend.

Samotní Prague Lions se poprvé představí na stadionu FK Viktoria Žižkov, kde v neděli 4. června 2023 od 16:25 hodin hostí německý tým Leipzig Kings.


S kým se Prague Lions utkají v Praze (FK Viktoria Žižkov)Cílem Prague Lions je posunout americký fotbal v Česku do profesionální roviny

V ELF se poprvé ukáže i jeden z nejúspěšnějších českých týmů, Prague Lions. Ten má na svém kontě vyhraných už šest Czech Bowlů a řadu dalších soutěží.

V září 2022 se pražští lvi rozhodli, že jejich cesty už nepovedou pouze „na Vysočinu a zpátky“, ale rovnou do celé Evropy.

Jak říkám...

„Cítili jsme, že potřebujeme novou výzvu, a to ve všech oblastech – na hřišti i mimo něj. Máme sestavený talentovaný tým a budeme dělat vše pro to, abychom se dostali do play off. A v play off je možné všechno,“ okomentoval kouč Harrod vstup do ELF s tím, že tým Prague Lions chtějí v ELF především stabilizovat a získat zkušenosti.

„Věříme, že to je velký krok, který může nejen Prague Lions, ale i celý americký fotbal v České republice posunout z amatérské roviny na tu profesionální,“ dodal  Harrod.

Nejde však jen o Česko. Podle Harroda je společných cílem celé ELF postrčit americký fotbal v Evropě na další úroveň a přiblížit se hvězdné NFL.

Talent na to podle Harroda v Česku je. Potřeba je jen více se rozvinout, vybudovat u nás kulturu tohoto sportu a zapojit do něj více dětí. Tradici u nás přitom má! A to už od konce druhé světové války.

Jak říkám...

„Americký fotbal se v Česku už hraje léta. Máme mnoho úspěšných hráčů, a dokonce dva trenéry z D-1, díky kterým se mnoho z nich probojovalo až do NFL,“ má jasno Harrod.

Všechny důležité momenty a emoce budou navíc zdokumentované prostřednictvím připravovaného zákulisního seriálu, který poběží každých čtrnáct  dní na Youtube. Ten bude zaznamenávat  vše – a to od příletu prvních zahraničních hráčů a společných tréninků, až po  další silné události.

Připravuje se i spolupráce pro společnost Netflix, proto se všechny záběry  už nyní zpracovávají na certifikované Netflix kamery.

Jak říkám...

“Vše je stále v jednání. Věříme, že se naši investoři se streamingovou společností finálně dohodnou a naši první sezonu v ELF uvidí i stamiliony diváků po celém světě prostřednictvím platformy Netflix,” vysvětlil se počínání   Harrod.


Rozumíme si?


Prague Lions: Je český profesionální tým amerického fotbalu. Vznikl v roce 1991 jako první tým amerického fotbalu v České republice. Za tu dobu vyhrál 6x titul v rámci české ligy a 9x titul v kategorii juniorů. Hlavním trenérem je Američan Zach Harrod. Více informací zde.

ELF: Evropská liga ELF je třetí nejlepší liga amerického fotbalu na světě. Vznikla v roce 2021 v reakci na rostoucí globální popularitu NFL a vyvíjí se ve spolupráci s nejlepší ligou na světě, která dala několika organizacím povolení, aby použili názvy několika klubů z dob NFL Europe. Jediným českým účastníkem je od sezóny 2023 tým Prague Lions

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.(Petr Skála podle tiskové zprávy pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)

Hadamczik chce novou hokejovou halu

26.5.2024 09:00:00

Česko žije poslední týdny hokejem, a to se ani hokejový svaz nemusel namáhat s větší reklamní kampaní, pokud tedy nebudeme počítat desítky milionů poslaných do profesionálních klubů pod rouškou ma...