Dvojnásobná medailová radost z pražské Troje. Jiří Prskavec byl zlatý a Vít Přindiš stříbrný

Druhý den Světového poháru pátek 9. června 2023 v pražské Troji uzavřely závody kajakářek a kajakářů. Mezi muži bylo zastoupení českých lodí stoprocentní a domácím nakonec patřily nejvyšší dva stupínky. Jiří Prskavec v dech beroucím finále pokořil zbytek startovního pole, stříbro vybojoval Vít Přindiš. Nejlepší z Češek, Amálie Hilgertová, skončila na čtvrtém místě. Z dopolední kvalifikace kanoistů a kanoistek postoupily do semifinále všechny české lodě.

V mužském finále kajakářů bylo k vidění hned osm čistých jízd. Zkušené borce se snažili zaskočit i mladí závodníci, včetně českého reprezentanta Jakuba Krejčího. Nováček seniorského týmu skončil před týdnem v Augsburgu šestý, před domácím publikem v Troji si dojel pro sedmé místo.

Čas 90.55 vteřin  domácímu Vítovi Přindišovi nakonec  zajistil druhou příčku.

„Nějaký čas jsem nechal mezi brankami 21 a 22, kde mě válec víc sežral. Tam jsem, myslím, nechal nějakou půl vteřinku, možná i víc. Nicméně při jízdě jsem se cítil moc dobře. Skvěle  to odsýpalo, byla to krásná závodní jízda, kterou jsem si moc užil. Bylo to těsné, Jířa předvedl skvělou jízdu, hlavně skvělý spodek a myslím, že zaslouženě vyhrál,“ zhodnotil svoji jízdu i ocenil jízdu svého týmového kolegy stříbrný Vít Přindiš.

Jediným, kdo Přindišův čas dokázal stáhnout, byl poslední závodník na startu, Jiří Prskavec. Ten zvítězil čistou jízdou a časem 89.67 s.

„Jsem se svými jízdami strašně spokojený. Jak semifinálová, tak i finálová jízda byla jakoby lehká, jelo se mi krásně. Ve finále jsem něco trochu nechal hned na začátku u první ‚erky‘ a u první protivody. Pak jsem to dokázal stáhnout a na konci jsem si dovolil to risknout i s tím, že jsem věděl, že jedu super jízdu. Tohle samozřejmě hrozně potěší, když to člověk zvládne, ustojí to a dojede do cíle jako první. Vítek mi to opravdu strašně ale strašně ztížil, ale mám samozřejmě obrovskou radost, že jsme Troju nenechali cizincům, ale jsme na prvním a druhém místě,“ řekl po skončeném závodě zlatý Jiří Prskavec, který v Troji ovládl kvalifikaci, semifinále, a nakonec i finále.

Ve finále žen startovaly dvě domácí závodnice, z deváté příčky vyjela na trať Amálie Hilgertová. S jednou chybou ještě v polovině závodu vedla, nakonec skončila na čtvrtém místě.

„Jízda nebyla úplně dobrá, měla jsem tam chyby, které jsem ale naštěstí dohnala v pasážích, které se mi extrémně povedly. Takže jsem ráda, že aspoň nějaká část jízdy byla super. Ale ani jsem nečekala, že to s takovým časem vyjde takhle vysoko. Stejný čas jsem měla i v semifinále, a to bylo osmé místo. Čtvrtá příčka mě trošinku mrzí, ale když vezmu v potaz to, jak jsem jela, tak můžu být spokojená,“ řekla nejlepší Češka v cíli Amálie Hilgertová.

Hned za ní z osmého místa po semifinále startovala Tereza Fišerová, která si vedla skvěle až do osmnácté branky. Dva doteky ve spodní části trati ji však odsunuly až na konečné 8. místo.

Jedinou závodnicí, která čas stáhla pod 100 vteřin, byla poslední kajakářka na startu, australská hvězda Jessica Foxová. Čistou jízdou a časem 98.95 vteřin si suverénně dojela pro zlato.

Třetí Češka Antonie Galušková skončila v semifinále.

Dopolední páteční program patřil kvalifikacím v kategorii C1. Stejně jako včera postoupilo do semifinále všech šest českých lodí – z čtvrtého místa Gabriela Satková, desátá skončila Tereza Kneblová a čtrnáctá Tereza Fišerová. V mužské kategorii přímo postoupili dvanáctý Václav Chaloupka a třináctý Jiří Prskavec. Lukáš Rohan si semifinále zajistil opravnou jízdou. Kanoistky a kanoisti pojedou o medaile v sobotu 10. června 2023 a pozor semifinále startuje v 9:00 hodin.

Praha 9. června 2023

Praha - Závody Světového poháru ve vodním slalomu

K1 muži: 1. Prskavec (0 tr. sekund) 89,67, 2. Přindiš (oba ČR) -0,88 (0), 3. De Gennaro (It.) -1,15 (0), ...7. Krejčí (ČR) -4,83 (2).

K1 ženy: 1. Foxová (Austr.) 98,95 (0), 2. Funková (Něm.) -4,63 (2), 3. Franklinová (Brit.) -5,95 (2), 4. Hilgertová -7,29 (2), ...8. Fišerová -15,78 (4), v semifinále 19. A. Galušková (všechny ČR).

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz