V klubu ragbyových mistrů republiky na Pragovce více věří ve finále MS Australanům


V klubu úřadujících mistrů republiky v ragbyových patnáctkách i v sedmičkách v RC Praga Praha sledují dění na MS v ragby velmi pozorně. Někteří z hráčů i z funkcionářů se na ragbyovém šampionátu byli podívat osobně.

Legendární tuzemský ragbista dýchající pro klub Pragy už od konce padesátých let minulého století Eduard Krützner starší tentokrát na MS osobně nebyl, ale pečlivě sleduje všechna utkání v televizi a navíc si  o MS dopisuje se svými přáteli ve Francii.

"Když to porovnám se šampionáty v roce 2003 a 2007, na kterých  jsem se byl podívat buď  coby předseda ČSRU nebo činovník  tehdejší evropské ragbyové  federace FIRA AER, tak světové ragby zase o pořádný kus poskočilo kupředu. Navíc je hodně zřetelně vidět, kdo hraje hru se šiškou coby profesionál nebo jako amatér," říká ragbista, kterému všichni ragbisté, co jej znají, říkají Medák.

Jak dopadne finále Austrálie - Nový Zéland?

"Mám tušení, že k titulu má blíže Austrálie. V současné době hraje skvěle v obraně a ještě dává pětky. Je sice pravda, že se do semifinále Australané probojovali zásluhou chybného rozhodnutí rozhodčího v duelu se Skotskem, ale zatím Australané mají nejlepší herní projev. Ve finále nefandím žádnému ze soupeřů, ale těším se na vyrovnané utkání. Do finále se tak probojovaly současné nejlepší světové celky."

Jak pomůže MS českému ragby?

"Každopádně se díky přenosům České televize o ragby hovoří. V Dobřichovicích, kde bydlím, mne lidi zastavují a chtějí vysvětlit pravidla a ptají se na další podrobnosti kolem MS. Světový šampionát má skvělý ohlas a byla by škoda jej nevyužít. Vím, že ve všech  klubech včetně naší Pragovky zaznamenali  větší zájem ze strany rodičů, aby jejich dětí hrály právě ragby. Dokonce na trénink přicházejí i starší dospělí zájemci, prostě si jen chtějí zkusit zahrát si hru, kterou sledují v televizi. Bojím se však, až ta sláva skončí, tak zájem o ragby opadne, ale to je  na dlouhé vyprávění."


Sportovním ředitelem v klubu Pragy je Pavel Syrový mnohokrát vyhodnocený jako nejlepší hráč tuzemské soutěže. Na MS se osobně podívat nebyl, ale většinu utkání viděl ve společnosti svých ragbyových kamarád v televizi
. O ragby se nyní mnoho diskutuje, co MS může českému ragby přinést?

"Popularitu. Tu především. Vidím to u nás v klubu, kam rodiče  vodí své děti na tréninky. Mrňata nakonec i jejich rodiče vidí, jak se hraje ragby na světové úrovni. Když jsem já hrál za žáky, tak tuto vymoženost jsme neměli."

Kdo vyhraje Austrálie nebo Nový Zéland?

"To je otevřené. Ve finále jsou nejlepší týmy na světě. Těším se, že uvidím skvělé ragby."

Dvojnásobný Ragbista roku Miroslav Fuchs současně trénuje žáky. Žákovskými týmy prošli i jeho synové Filip a Jakub. Jejich otec sleduje šampionát doma.

"Trochu mne to lákalo, ale na utkání, které jsem chtěl vidět, se mi lístky nepodařilo sehnat a tak  se do Anglie na MS vypravili jen Jakub a Filip, kteří viděli dva zápasy na vlastní oči. Natáčeli tam, přivezli spoustu fotografií a vyprávěli, co tam zažili. Prostě viděli oslavu ragby."

Nelitujete, že jste tu atmosféru  nezažil na vlastní kůži?

"Trochu ano. Ale nakonec v televizi vidím vše podstatné a tu atmosféru si dovedu představit. Sleduji hru a jenom koukám, kam se ragby posunulo. Uvědomuji si, že k tomu světovému ragby máme nyní už  hodně daleko. Je však důležité, že při trénování hry se šišatým míčem nevedeme hráče jen k tomu, aby pokládali pětky a uměli skládat soupeře, ale i k tomu, aby ctili soupeře a hráli fair play. To si myslím, že při tom MS je hodně vidět, že ragbisté a jejich diváci  dodržují jistá pravidla, která u jiných sportů nejsou tak zřetelně vidět."

Jakub a Filip Fuchsovi si před časem vzali v rodinné firmě dovolenou, otec Miroslav se rozhodl , že je pár dnů nebude vykořisťovat  a kluci vyrazili na MS.

Kdo bude mistrem světa?

"Austrálie. Máme důvod to tvrdit.  Zatím Australané předvádějí nejlepší ragby. Trochu se trápili se Skotskem, postoupili přes sporné rozhodnutí v samotném závěru zápasu, ale nutno dodat, že i v tomto utkání byli Australané lepší než Skoti. Hráči Nového Zélandu jsou  svázani závazkem obhájit titul a všichni u nic doma očekávají od nich, že se jim to povede. Australené mohou jenom překvapit a tak jsou na tom rozhodně lépe."
Dívejte se na ragby v televizi od 31. října do 1. listopadu 2015. MS jde do finiše

(ps, Sportovnilisty.cz & Českéragby.cz, Foto: Petr Skála)