Není to sice tak úplně pravda, protože tento sport provozují třeba i školní děti, které se při hromadných sportovních akcích a různých soputěžích mezi třídami nebo školami přetahují lanem. Je ovšem pravda, že hodně záleží nejen na správně zvolené taktice, ale i na síle jednotlivých družstev. Co je ale víc, jestli síla nebo taktika, nikdo předem neví. Že je to ale velká legrace, to víme všichni.
Cílem závodu, ve kterém proti sobě stojí dvě vícečlenná družstva je tahat za lano tak, abychom přetáhli soupeřovo družstvo na svou stranu hrací plochy, kterou může v rekreačních podmínkách být třeba i potok nebo plocha plná bláta.
Možná se budete divit, ale přetahování lanem není jen ta velká legrace a napínavý souboj, při kterém všichni fandí všem, když se sejde za účelem sportování větší množství lidí, kteří vytvoří hrací týmy. Je to také oficiální olympijský sport z let 1900 – 1920. Přetahování lanem dodnes zastřešuje Mezinárodní federace přetahování lanem (TWIF) a členy této federace je 55 států celého světa. Popularita tohoto sportu, který u nás zdomácněl jako rekreační činnost je tedy veliká a má také svou dlouhou historii, neboť přetahování bylo v minulosti součástí různých obřadů a her mnoha domorodých kmenů všech světadílů, které dnes už možná vymřely. Sport nám ale zůstal.
Foto © Depositphotos.com/monkeybusiness