Lední hokej ten pozemní už skoro převálcoval

Vždycky tomu ale tak nebylo. Pozemní hokej patří ke sportovním stálicím už více než sto let a jeho historické kořeny sahají ještě mnohem hlouběji. Patří ke sportovní klasice ve staré Anglii, kde se daří kolektivním sportům jako je například kriket nebo ragby.  Také jeho název je zde zachováván více než kde jinde, u nás si pod pojmem hokej každý představí spíše ledovou plochu. Pozemní hokej hrají muži i ženy a je znám v mnoha světových destinacích ve své klasické podobě. V roce 1908 se stal dokonce olympijským sportem, a stejně jako olympiáda se Mistrovství světa v pozemním hokeji hraje jednou za čtyři roky. Stejně důležitou soutěží je i Mistrovství světa juniorů, kde nastupují sportovci do 21 let.

 
V současnosti patří ke světové špici v pozemním hokeji jak v mužské, tak i v ženské části nejen Anglie, Indie a Pákistán, ale také Austrálie  a Nový Zéland, Německo, Nizozemsko nebo Španělsko.

 

V Česku není tento sport příliš rozšířen, takže na výsluní světové reprezentace se dostane jen ztěží. Nemá totiž dostatečné zázemí tradiční, materiální ani personální. Hraje se většínou amatérsky jen na  klubových úrovních, jen nepatrné procento hráčů se dá počítat k profesionálům.Většina hráčů se tomuto sportu věnuje během studia nebo v době, kdy není jinak tolik omezena časem. Zkušenější  hráči také působí v amatérských klubech jako trenéři.

 

Populárnější je u nás halový pozemní hokej, který jako halový sport umožňuje sportovat i v zimě. Je to podívaná velice atraktivní pro diváka, ale od hráčů vyžaduje plné nasazení a dokonalou techniku.
Moderní pravidla pozemního hokeje se odvíjejí z verze hrané Middlesex kriket kluby během zimního období. Oficiálně prvním klubem pozemního hokeje byl Teddington Hockey Club, který vznikl v západním Londýně v roce 1871.

 

Foto © Depositphotos.com/gjp1991