Český fotbal příkladem pro Evropu? FAČR dostala od UEFA ocenění za nábory malých hráčů


Fotbalová asociace ČR čtvrtou zářijovou středu převzala  od UEFA ocenění za projekt Můj první gól, který, jak víte,  slouží k náboru dětí. FAČR i díky němu za poslední rok zlákala do svých řad  15 tisíc nových členů. UEFA bude projekt doporučovat do dalších zemí.

"Do soutěže o nejlepší projekt Grassroots se hlásilo 31 zemí. Na třetím místě skončilo Švýcarsko s jejich řešením náborů dobrovolníků. Druhá byla  Belgie a prvenství jsme udělili České republice, jejímž projektem jsem fascinován," řekl v Praze před předáním plakety čestný předseda Grassroots UEFA a bývalý místopředseda UEFA Per Omdal.

Sportovnilisty.cz byly na místě děje ...

"Splňuje vše, o co se snažíme. Láká k fotbalu mladé chlapce i dívky. Využívá nová sociální média k lákání klubů a rodičů a pracuje s bývalými hvězdami. Máte být opravdu na co hrdí," uvedl norský funkcionář.

FAČR kromě plakety dostala i pozvánku na nejbližší konferenci Grassroots, kde bude o svém projektu hovořit, aby inspirovala další federace. "Už nyní ale vím, že je o tento projekt mezi asociacemi včetně Norska velký zájem," prohlásil Omdal.

Projekt je založen na sportovních dnech organizovaných už pro mateřské školky a pak také pro děti z prvního  stupně základních škol. Při akcích, kterých se zúčastňují slavní fotbalisté, si děti mohou fotbal zahrát a seznámit s dalšími zajímavostmi  fotbalu.  Dětí narozené v roce   2007 navíc v minulém roce získaly dárkové balíčky od firmy Puma včetně míče. Bylo sděleno, že FAČR do projektu investovala 14 milionů korun. Celkem se v roce 2014 akce zúčastnilo 25 tisíc dětí.

"Naše členská databáze každý rok roste o 10 až 15 tisíc členů a to i díky této akci. Víme, že když chceme hráčskou kvalitu, musíme mít nejprve kvantitu," řekl k tomu  generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

"Nemůžeme čekat, že děti přijdou za námi, musíme my za nimi a za jejimi rodiči. Máme  15.000 nových fotbalistů a to je velmi cenné. ," uvedl předseda FAČR Miroslav Pelta.

Ocenění od UEFA bere jako uznání, že se český fotbal vydal správnou cestou. "Pro nás to má společenskou prestiž. Ukázali jsme, že máme dobré nápady. Vždy je třeba mít zpětnou vazbu a ocenění od UEFA je to nejlepší, co může být. Budeme v projektu pokračovat i v následujících letech, protože asi budeme jen těžko hledat něco, co bude fungovat ještě lépe," doplnil Pelta. Z ocenění UEFA sice neplyne žádná finanční  dotace, na besedě s novináři bylo sděleno, evropská fotbalová federace národní asociaci poskytne sportovní materiál pro fotbal jako třeba míče a další potřeby pro činnost mládežnických týmů.

Nutno dodat, že pro FAČR je to druhé velké uznání od UEFA za práci s členskou základnou za poslední roky. Program členství ocenila UEFA jako nejlepší speciální projekt evropského fotbalu za rok 2012.

Se zkušenostmi s projektem Můj první gól  zástupci FAČR  budou moci seznámit ostatní federace  na UEFA připravované konfereci. 

(ps, Sportovnilisty.cz, Foto: Petr Skála)