Chcete vědět a vidět více o Ondřejovi Sekorovi, zakladateli českého ragby? Hurá na výstavu

Když před devadesáti lety otiskly Lidové noviny první epizodu obrázkového seriálu Ferda Mravenec, patrně jeho  autor Ondřej Sekora netušil, jak se jeho postavička společně s dalšími mravenčími kamarády stane v následných letech tak populární. 

Kdo to byl  Ondřej Sekora?




Ondřej Sekora se narodil 25. září 1899 v Králově Poli, dnes městské části Brna. V roce 1918 byl odveden jako jednoroční dobrovolník do rakouské armády. Po válce studoval práva v Brně, ale studia nedokončil a v roce 1921 nastoupil do brněnské redakce Lidových novin, kam přispíval karikaturami, kresleným humorem, obrázkovými seriály, ale i sportovními reportážemi. V letech 1923–1924 působil jako zahraniční dopisovatel v Paříži, odkud referoval o dění na letní i zimní olympiádě, a v roce 1927 absolvoval jako reportér v doprovodném voze slavnou Tour de France. Vřelý vztah ke sportu ho přivedl také k ragby. Jak naši čtenáři vědí, Sekora  jako první přeložil jeho pravidla z francouzštiny do češtiny, dále trénoval několik týmů a působil také jako rozhodčí historicky důležitého prvního utkání mezi českými kluby, které se odehrálo 9. května 1926. 

V Paříži Sekora pobýval i v letech 1927–1928, navštěvoval rovněž výtvarné kurzy v akademii na Montparnassu a na přelomu 20. a 30. let vytvořil první cyklus olejů a pastelů inspirovaných Henrim Rousseauem.

Sekorův obrázkový seriál Ferda Mravenec začal v Lidových novinách vycházet 1. ledna 1933. Původní komiksy obsahovaly i dosti drastické válečné scény a teprve v jejich následné prozaické úpravě získal Ferda svou definitivní podobu, která je dětem dodnes blízká. Úspěch knížek s Ferdou Mravencem mu otevřel dveře ke spolupráci s divadlem, rozhlasem a filmem. V letech 1941 -1942 byl ve filmových ateliérech ve Zlíně v režii Hermíny Týrlové natočen první filmový Ferda Mravenec. V té době už byl Ondřej Sekora bez práce, výpověď z Lidových novin dostal kvůli židovskému původu své druhé manželky Ludmily Roubíčkové a sám byl na konci války internován v pracovním táboře. Po okupaci spoluzakládal satirický týdeník Dikobraz a v časopise Mateřídouška se vrátil k obrázkovému seriálu o Ferdovi. Od počátku 50. let byl ve svobodném povolání a věnoval se především knižní tvorbě. V roce 1964 prodělal mozkovou mrtvici, která ukončila jeho umělecké aktivity. Zemřel 4. července 1967.

Proč toto všechno o otci zakladateli tuzemského ragby Ondřejovi Sekorovi uvádíme zrovna na konci února 2023?

Autora legendární komiksové postavičky, českého spisovatele, novináře, kreslíře a ilustrátora knih pro děti Ondřeje Sekoru totiž  připomíná od 28. února do 14. května 2023   výstava v pražské Galerii Villa Pellé. Jejím základem jsou originály Sekorových slavných i méně známých knižních ilustrací, jeho novinové kresby a karikatury, ale i loutky vytvořené podle Sekorových návrhů. Kromě toho všeho jsou tu i památky spojené s ragby jako je diplom udělený zakladateli v říjnu 1945, dále pohár za roky 1926 - 1944 a několik kreseb ragbistů. Ondřej Sekora byl v roce 1923 spoluzakladatel tuzemského v té době československého Klubu sportovních novinářů, který byl v roce 1924 na LOH v Paříži a v roce 1927 projel v doprovodném vozidle celý etapový závod Tou de France.   



  Jak říkáme...

„Ondřej Sekora je několika generacím čtenářů znám především jako ilustrátor a kreslíř. Knížky s legendární postavou Ferdy Mravence a jeho přátel jsou zastoupeny ve většině rodinných knihoven, známé jsou i filmové adaptace. Přesto jsme chtěli Sekorovo dílo představit nově a současně s použitím interaktivních prvků tak, aby byla naše výstava zajímavá pro malé návštěvníky i jejich prarodiče. S tímto typem výstav máme u nás v galerii bohaté zkušenosti a pevně věřím, že vzbudí zájem u laické i odborné veřejnosti. K vidění totiž budou vedle Sekorovy ikonické tvorby i jeho takřka neznámá díla,“ sdělila na webu galerie návštěvníkům výstavy  Vladana Rýdlová, ředitelka Galerie Villa Pellé.

„Sekorova všestrannost vždy poněkud komplikovala plné docenění jeho díla. V každé umělecké disciplíně byl vnímán trochu jako vetřelec, mezi literáty jako píšící výtvarník, mezi výtvarníky jako kreslící literát a dost podobně i v dalších oborech. Proto chceme ukázat jak Sekorovu povědomou tvář, tak připomenout polohy, které jsou stále známé spíše jen specialistům na dané oblasti,"  popsal Sekoru a výstavu o něm kurátor výstavy Tomáš Prokůpek.


Výstava Ondřej Sekora – známý i neznámý, která představuje  Ondřeje Sekoru jako malíře, ilustrátora, redaktora a autora loutek, probíhá  v Galerii Villa Pellé od 28. února do 14. května 2023. Více informací na www.villapelle.cz.





Českéragby.cz & SportovníListy.cz využilo pozvání na prohlídku výstavy s kurátorem připravenou pro novináře v den jejího otevření v úterý 28. února 2023 a bylo na místě děje.



Před 120 lety se narodil zakladatel ragby v tuzemsku Ondřej Sekora (1899-1967)

Náhled na tvorbu zakladatele ragby Ondřeje Sekory, který v červenci 1967 před padesáti letech zemřel



Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde




(Petr Skála pro ceskeragby.cz a SportovníListy.cz s využitím zprávy na villapelle.cz, foto: Petr Skála)