Čeští sportovní předáci při obědě deklarovali společný zájem řešit sportovní problematiku společnými silami


Předseda Národní sportovní agentury  Ondřej Šebek na středu 21. prosince 2022 pozval do Prahy k historicky prvnímu  setkání představitelů NSA a všech střešních sportovních organizací konkrétně  předsedu Miroslava Janstu (Česká unie sportu), Jiřího Kejvala (Český olympijský výbor), Zdeňka Ertla  (Sdružení sportovních svazů České republiky), Zbyňka Sýkoru (Český paralympijský výbor) a starostku Hanu Moučkovou (Česká obec sokolská) na společný pracovní oběd. Ještě předtím proběhlo setkání všech vyjmenovaných se zástupci médií. Ondřej Šebek oznámil, že sportovní organizace v těchto dnech dostávají na účty letošní státní dotace na úhradu energií a dalších provozních výdajů. Národní sportovní agentura (NSA) totiž v rekordním čase zpracovala všech 2400 žádostí v programu Provoz a údržba a většině žadatelů už peníze vyplatila. Zbytek bude vyplacený  do konce roku.

Připomeňme si, že Národní sportovní agentura  vypsala dotační program na provoz a údržbu v létě poté, co se dohodla s ministerstvem financí na zvýšení svého letošního rozpočtu o půl miliardy korun. Z toho balíku peněz navíc bylo 385 milionů korun určeno na provoz a údržbu. Údajně z důvodu prezidentského veta mohla NSA žádosti začít zpracovávat až na konci listopadu 2022 po poslanci   přehlasování onoho veta.

Asi víte, že nový předseda Šebek při nástupu do funkce, v níž 1. prosince 2022 vystřídal Filipa Neussera, přislíbil, že agentura ve zrychleném režimu peníze vyplatí, což sportovní funkcionáři před pracovním obědem ocenili.

  Jak říkám...


„Touto schůzkou deklarujeme společný zájem řešit sportovní problematiku společnými silami. Myslím, že je to v zájmu všech, abychom to diskutovali v rámci spolků a pak to společně prezentovali. Věřím, že toto vystoupení je i deklarací sjednocení sportovního prostředí,“ uvedl Ondřej Šebek.

„Sport je  ze strany politiků stále dlouhodobě opomíjený. To, že mládež nesportuje a trpí nadváhou, nikoho nezajímá," uvedl mimo jiné předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

„Pro nás je finanční pomoc velmi důležitá právě proto, že objekty sokoloven jsou nesmírně energeticky náročné,“ řekla novinářům zase starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Spolupráci s NSA třeba sokolové chápou jako klíčovou při hledání státní podpory nejen pro výkonnostní sport, ale pro pohybovou aktivitu jako takovou.

  Jak říkám...


„Vnímám,  že tu je naděje a budoucnost pro sport pro všechny, tedy v té nevýkonnostní podobě. Je důležitý pro zdraví všech, celé společnosti. Sokolové by uvítali, kdyby všesokolský slet byl zařazený mezi důležité sportovní akce roku 2024,“ uvedla také Moučková s tím, že právě sokolské jednoty se všestrannosti věnují.

Předseda ČOV Kejval připomněl, že koronavirová omezení poznamenala kondici dětí.

  Jak říkám...


„Obezita u dětí se za poslední roky covidu zvýšila o 60 procent, což je z našeho pohledu alarmující. Chtěli bychom, aby nejen  vláda, ale i politici v regionech uvěřili, že sportování je základní přirozenost a děti se prostě hýbat musí. Je to práce také pro ministerstvo zdravotnictví, s kterým musíme spolupracovat," měl jasno Jiří Kejval.

O prosazování životního stylu s pohybující se mládeží, dále o  spolupráci učitelů tělocviku na školách  a sportovců  se zdravotníky a s vědci pohovořil Zdeněk Ertl. 

  Jak říkám...

„Jsem rád, že se i pomocí pana předsedy stává z NSA platforma, na které se můžeme bavit o parasportu a jeho specifikách. Vrcholový parasport je dnes profesionální sport,“ řekl šéf českého sportu handicapovaných Zbyněk Sýkora, který považuje nového předsedu NSA za partnera pro dialog.

Všichni lídři českého sportu se při obědě neviděli v ten den naposled, neboť společně navštíví i slavnostní vyhlášení ankety Sportovec roku.


(Petr Skála pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)