Čeští fotbalisté očekávají, že v Edenu proti Portugalsku 24.září 2022 budou hrát s dvanácti hráči


Čeští fotbalisté v sobotu 24. září 2022 odehrají  předposlední z šesti zápasů skupiny A2 Ligy národů. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého se ve vyprodaném Edenu pokusí zaskočit favorizované Portugalsko.

Docela by se to hodilo, neboť by se tak český tým už před posledním utkáním se Švýcarskem mohl zachranit  v elitní skupině A, kterou hraje ve třetím ročníku soutěže poprvé. Svěřenci Jaroslava Šilhavého by k tomu vedle vítězství nad Portugalskem potřebovali také příznivý výsledek souběžně hraného duelu ve Španělsku, které by doma nesmělo prohrát se Švýcarskem.

Všechny jiné výsledky by znamenaly, že se o všem rozhodne až v posledním zápase skupiny v úterý 27. září 2022 ve Švýcarsku. Výběr tamější reprezentace totiž  aktuálně ztrácí na český tým  z posledního místa tabulky jen pouhý bod. Nejhorší tým elitní divizi A ji pak opustí a naopak vítěz skupiny postoupí do Final Four. Portugalci jsou nepochybně silným soupeřem. Vždyť  v roce 2019  první ročník Ligy národů ovládli a mají na druhém místě tabulky jen bodovou ztrátu na vedoucí Španělsko.

Trenér Jaroslav Šilhavý se den před utkáním s Portugalskem v pátek 23. září 2022 na setkání s novináři, reportéry, fotografy a kameramany usmíval s očekávaním, že jeho tým bude mít o jednoho hráče víc a to o natěšené diváky.Je po zdravotní stránce reprezentační tým v pořádku?

  Mužstvo je v pořádku. Pouze Jakub Jankto má zdravotní problém, takže ještě to budeme řešit v průběhu tréninku a v dalších hodinách před zápasem. Věřím, že hráči se na zápas těší a předvedou dobrý výkon."

V jakém rozpoložení se mužstvo nachází? Co jste vypozoroval na trénincích?

  Na tréninku to hráčům do brány padá a jsou v dobré náladě. Věřím, že to přenesou na hřiště. Vím, že některým týmům a našim klukům se nedaří. Někteří z nich na sraz určitě přijeli i s tím, že to z nich tady spadne a nakopnou se."

Očekáváte odlišné utkání oproti tomu v Lisabonu?

  Všichni víme, že mají Portugalci skvělý tým se skvělými hráči. První poločas červnového zápasu byl špatný, ale v tom druhém jsme ukázali, že se i jejich obrana dá překonat. Jen jsme neproměnili šance. Nic to nemění na tom, že Portugalsko je skvělý tým. Pokud chceme uspět, tak ale musíme být aktivní a nebezpeční."

Jak je vyřešena pozice brankáře, budou se v těch zápasech střídat?

   O tom, kdo bude chytat, máme jasno, ale uvidíme, jak se brankáři budou cítit. Nechci ale sestavu celkově, ani jednotlivce, v tuto chvíli prozrazovat."

Jak moc je pro vás důležité, že se vrací Patrik Schick?


   Patrik je samozřejmě rozdílový hráč. To dokazoval už v minulé sezóně, kdy se pral o krále střelců v Německu. Když ho sleduji na tréninku, tak vidím, že je natěšený a chce dávat góly. Chce se ukázat našim fanouškům."

V čem podle vás tkví kouzlo stadionu Edenu, kde dokážete trápit všechny velké týmy?


   Ne nadarmo se říká, že domácí stadion včetně fanoušků je dvanáctým hráčem. Hráči jsou pak motivovaní a vybičovaní podat co nejlepší výkon. Je jen dobře, že se nám to poslední dobou daří a byl bych jen rád, kdyby tomu to tak bylo i v utkání proti Portugalsku."Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde.
(Petr Skála s využitím zprávy na webu fotbal.cz pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)