Čeští bikeři se v Nepálu zapsali do historie. Dobrovolně riskovali, aby sjeli na kole z Mera Peak (6476 metrů nad mořem)


Čeští bikeři Tomáš Zejda s Ondřejem Novákem se vrátili z Nepálu, kde se v uplynulých dnech výrazným písmem zapsali do historie světového sportu. Jako vůbec první na světě sjeli totiž na horském kole nepálskou horu. Konkrétně šlo o Mera Peak (6 476 m), která platí za nejvyšší turistickou horu, kterou je možné zdolat bez speciálního horolezeckého vybavení. Se svými zážitky a postřehy oba jezdci a další lidé, kteří se na úspěšné výpravě podíleli seznámili v e středu 31. května 2023 novináře.
Jak říkám...

„Byla to bezesporu nejtěžší výzva, které jsme se ve svém životě postavili. Myšlenku sjet na kole nejvyšší nepálskou horu jsme dostali v mezidobí po zdolání Kilimandžára. Fakt, že to před námi ještě nikdo nezkusil, značil, že jde o dost šílený nápad, kvůli kterému jsme se rozhodli dobrovolně riskovat svůj život. Nakonec to však byl neuvěřitelný zážitek plný adrenalinu, který po zdolání doplnila radost, vnitřní klid a pocity, které lze jen těžko popsat,“ přiznal Tomáš Zejda, přední český závodník v disciplínách slopestyle a freestyle. a také  pravidelný účastník největších světových závodů.

S kolem na ramenou

Nepálská expedice, jejímž vedoucím byl zkušený horolezec Jan Trávníček, trvala celkem jednadvacet dní. Pokusu o rekord předcházela nezbytná aklimatizace a také několikadenní výstup na Mera Peak, během něhož se jeho účastníci museli vypořádat nejen s nízkými teplotami dosahujícími v nočních hodinách až -15 °C.

Jak říkám...

„Se zimou a tmou jsme měli zkušenosti už z výstupu na Kilimandžáro. Tentokrát nás však na cestě čekalo také několik ledovcových trhlin a ze všeho nejtěžší bylo, že jsme museli více než sto kilometrů nést kola na ramenou,“ popsal Ondřej Novák, kterému se nevyhnuly ani žaludeční problémy spojené s překonáváním výškových rozdílů.

Všechny nástrahy při výstupu na Mera Peak se však Zejdovi s Novákem i ostatním členům expedice povedlo překonat a dvanáctý den expedice nastal Den D.

Jak říkáme...


„Na jednu stranu jsme se těšili na dobrodružství, které nás čeká, zároveň jsme však měli velký strach,“ přiznal Novák s tím, že při sjezdu bylo potřeba být neustále ve střehu, protože jediná cesta směrem dolů vedla přes pěšinu širokou zhruba třicet centimetrů a pravá část kopce byla navíc zmrzlá a podél ní se nacházela třistametrová propast.

„V jednu chvíli mě to při sjezdu vytáhlo právě na pravou stranu, naštěstí se mi podařilo vyrovnat směr a pokračovat do bezpečí. Když už jsme si mysleli, že to nejnebezpečnější máme za sebou, zatáhlo se a my jsme byli rádi, že vidíme, kam máme jet,“ svěřil se Novák.

„Omylem jsem najel na jednu z ledovcových trhlin a propadlo se mi zadní kolo. Musel jsem rychle seskočit a přitom hrozilo, že spadnu do několika metrové díry. Naštěstí jsem i já utekl hrobníkovi z lopaty,“ přiznal Tomáš Zejda.

Výkon obou českých bikerů po návratu do České republiky ocenil mimo jiné René Andrle, trenér reprezentace v silniční cyklistice a zástupce klubu L27, který z pozice hlavního partnera – společně s kryptoburzou BITmarkets – podpořil organizaci nepálské expedice.

Jak říkáme...

 „Oba dva zaslouží velké uznání. To, že něco takového dokázali jako vůbec první na světě, hovoří za vše. Jedná se o unikátní zápis do cyklistické historie a já jsem rád, že jsme jako klub L27 mohli být u toho,“ poznamenal René Andrle.

„Jako dlouhodobý partner a podporovatel české cyklistiky jsme nemohli chybět u sjezdu českých bikerů z vrcholku nejvyšší nepálské hory Mera Peak, kterým se nesmazatelně zapsali do sportovní historie. Je skvělé podporovat unikátní sportovní počiny a sledovat, kam až se prostřednictvím sportu dají posouvat lidské hranice,“ řekl Peter Sumer, výkonný ředitel BITmarkets.

Podzimní tečka na filmovém plátně

Nedílnou součástí výpravy byli také Tomáš Koucký s Tomášem Dudkem, kteří pomocí dronů a kamer mapovali průběh celé nepálské expedice. Právě na základě těchto záběrů momentálně vzniká ve spolupráci Drive Film Factory se společností Bontonfilm dokument, který bude mít na podzim letošního roku premiéru na platformě Netflix.

Jak říkám...


„Vytváříme inspirativní audiovizuální dílo, ve kterém dojde k propojení lidského rozměru dokumentárního příběhu, přírodních krás Nepálu, adrenalinových akčních záběrů a zmapování cesty k pokusu o něco, co nikdo předtím nedokázal,“ dodal režisér Matěj Pichler.
(Petr Skála s využitím tiskové zprávy pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)

Hadamczik chce novou hokejovou halu

26.5.2024 09:00:00

Česko žije poslední týdny hokejem, a to se ani hokejový svaz nemusel namáhat s větší reklamní kampaní, pokud tedy nebudeme počítat desítky milionů poslaných do profesionálních klubů pod rouškou ma...