Český volejbal slaví zlato a stříbro z Evropské ligy i postup do Challenger Cupu

České volejbalistky i volejbalisté budou bojovat o Ligu národů. Šanci na postup mezi světovou elitu si zajistili skvělými výkony v právě skončené Evropské zlaté lize. Ženská reprezentace získala ve finále proti Francouzkám stříbro, muži pod vedením trenéra Jiřího Nováka a kapitána Adama Zajíčka porazili favorizované Turky a celou soutěž ovládli. Díky tomu si zajistili účast v elitním Challenger Cupu, kvalifikačním turnaji pro světovou ligu.

Pro české volejbalisty byla Evropská zlatá liga jediným letošním vrcholem.

Jak říkám ...

„Cílem bylo vylepšit postavení v rankingu FIVB, přes který se dá přímo kvalifikovat na mistrovství světa a případně mít lepší nasazení do jednotlivých kvalifikací. To, že se nám podařilo vyhrát, je fantastické. O víkendu to byl triumf kolektivu, kdy všichni svým dílem přispěli ke zlatému konci. Výhra nám dala možnost zabojovat o postupové místo z Challenger Cupu do světové VNL. U holek jsme stanovili Zlatou ligu jako nejméně důležitý vrchol nabité reprezentační sezóny. Nicméně i přesto se nám podařilo počtvrté za sebou poustoupit mezi nejlepší 4 týmy soutěže. Dalšími vrcholy budou kvalifikace na mistrovství Evropy, světový šampionát a díky super výsledku ve Zlaté lize i právo účasti na Challenger Cupu v Chorvatsku. Teď čeká oba týmy zasloužené volno, opět se sejdou 11. července,“ shrnul vystoupení v právě skončené soutěži i další plány obou výběrů vedoucí úseku reprezentačních družstev Miloslav Javůrek.

Pozitivní reakci přidal na dálku i předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta v té době účastník  valné hromady České unie sportu v Nymburku.

Jak říkám ...

„Medaile žen i mužů ve Zlaté lize jsou pro český volejbal nesmírně cenné. Potvrzují, že se přibližujeme světové úrovni, protože jak svěřenkyně Giannise Athanasopoulose, tak tým vedený Jiřím Novákem si zahrají ve skvělé konkurenci už za měsíc v Challenger Cupu o postup do Světové ligy národů. Je to skvělá zpráva i pro české volejbalové fanoušky, kteří dokázali hnát naše týmy na loňském mistrovství Evropy v Ostravě i letos v Kutné Hoře, Karlových Varech, Zlíně a Prostějově. Je vidět, že volejbal má u nás širokou základnu a diváckou podporu. Medaile žen i mužů jsou pak odměnou i pro ně.“

Celou soutěž symbolicky esem zakončil nejlépe podávající hráč Evropské zlaté ligy Martin Licek a po čtyřech setech rozhodl finále mezi Tureckem a Českou republikou. Pro svěřence Jiřího Nováka byl letošní ročník Zlaté ligy opravdu zlatý, když ve skupinové fázi, ani ve Final Four neprohráli žádné utkání. Obhájce loňského prvenství ve finále porazili po setech 25:21, 25:22, 21:25 a 27:25.

Jak říkám ...

„V naší finálové hře byla energie i kvalita. Sice jsme udělali pár nesmyslných chyb, ale sám jsem byl překvapený, jak byli kluci nad Tureckem. Tým mě pořád udivuje. Oproti loňskému mistrovství Evropy je tady pět nových hráčů a přesto ten mančaft šlape a hraje dobře. Hráči teď dostanou volno, protože hrají v podstatě jedenáctý měsíc v kuse. Sejdeme se 11. července, budeme se 14 dní připravovat a pak odletíme do Koreje na Challenger Cup. Klukům určitě pomůže jejich výsledek a výkon, který ve Final Four předvedli. Po mentální stránce by měli být silní a věřit si. V Koreji nás čeká další minimálně jeden kvalitní zápas, ve kterém se budeme rvát o naše místo na výsluní,“ ocenil vystoupení volejbalových reprezentantů trenér Jiří Novák.

„Je to krásný pocit, který jsem před dvěma měsíci zažil v klubu a teď i s národním týmem. Cítím zadostiučinění za tvrdou práci, která nám po měsíci a půl přinesla ovoce. Stačilo věřit, a i když jsme si to ve finále trochu zkomplikovali, štěstí se k nám otočilo čelem. V neděli na tréninku nám bylo řečeno, že to může být první titul od roku 2004, ale nijak jsme se tím nezaobírali, soustředili jsme se na utkání a myslím, že nám to dojde až v pozdějších dnech nebo týdnech. Klubové tituly jsou cenné, ale s národním týmem ještě zlato nemám, takže tuto zlatou řadím mezi největší úspěchy. Každá medaile, kterou jsem získal, má svůj příběh a tato patří k těm unikátním. Stojí za to se nevzdávat, soustředit se a mít kolem sebe správné lidi. Mám velkou radost,“neskrýval po vítězném finálovém boji nadšení kapitán Adam Zajíček.

Výběr Giannise Athanasopoulose nastoupil v Orléans proti domácím hráčkám. Favorizované Francouzky zahájily finálový duel lépe a český volejbalový výběr v prvním setu přehrávaly. Tým vedený kapitánkou Michaelou Mlejnkovou a v útoku především Gabrielou Orvošovou ale srovnal krok a ve druhé sadě měl dokonce setbol. Sadu ovšem vyhrály domácí volejbalistky, které už ve třetím setu nedaly Češkám šanci a slavily tak titul v Evropské zlaté lize po výsledku 25:22, 27:25 a 25:14.

Jak říkám ...

„I když děvčatům ještě jednou připomenu, že Zlatá liga nebyla v této sezoně nejvyšším cílem, jsem pyšný na to, jak se se soupeřkami popraly. Francie byla ve finále lepší, ale my jsme se první dva sety nevzdali. Na to jsem velmi hrdý. Teď si musíme také trochu odpočinout a pak začít tvrdě pracovat před Challenger Cupem, do kterého jsme se kvalifikovali. Poté přijde kvalifikace na mistrovství Evropy. Do týmu jsme přivedli desítku mladých hráček, které se musely se adaptovat na můj styl koučování, ale myslím, že to pro ně jsou velké zkušenosti, kterých by mohly v budoucnu využít. Doufám, že se během přípravy budou dál rozvíjet a že je v budoucnu budeme moci využít pro národní tým," zhodnotil vystoupení ženské reprezentace a další plány trenér Giannis Athanasopoulos.

„Chtěly jsme bojovat o zlaté medaile, a nakonec se nám to po dvou těsných setech nepovedlo. Myslím si ale, že jsme bojovaly do posledního balónu a jsem pyšná na celý tým, jak jsme zvládly cestu až do finále. Kdyby ve Francii fungovala challenge, tak by možná některé body šly na naši stranu, protože rozhodčí nebyli v některých momentech úplně precizní. Vždycky jsme se ale dokázaly do setů vrátit, což je ještě cennější, než kdybychom vedly od začátku. Po náročném cestování jsme to zvládly, užily si finále a po pěti týdnech tvrdé práce se domů vracíme se stříbrem na krku a hlavami nahoře,“  řekla k úspěchu Kateřina Valková,  která byla od prvních utkání až do finále nahrávačka.

(Petr Skála podle tiskové zprávy pro Sportovnilisty.cz, foto: Jiří Růžička)