Český rafting zná nejlepší posádky roku 2023


Závěr české raftařské sezóny. Na konci srpna se můžeme těšit na ME, které bude hostit ČR!

Léto sice teprve začíná, ale čeští raftaři už mají dobojováno. Český pohár v raftingu totiž zakončilo Mistrovství České republiky ve slalomu a sprintu 17. - 18. června na Trnávce.  Reprezentačním posádkám ale prázdniny nezačínají, naopak, začíná příprava na hlavní akci sezóny, Mistrovství Evropy R4 a R6, které se uskuteční na konci prázdnin v České republice!

Sezóna 2023 byla sice krátká, ale nabitá. Závodilo se téměř každý druhý víkend a během čtyř měsíců stihli raftaři kromě českých vodních terénů navštívit i Slovensko a Rakousko. V seriálu Českého poháru v raftingu i nominačních závodů museli sportovci zúročit své vodácké dovednosti, znalost čtení vody a ideální stopy při jarních sjezdech na Otavě, Kamenici a Salze. A v druhé půlce sezóny prokázat rychlost při sprintech a šikovnost a týmovou souhru mezi brankami na umělých slalomových drahách v Čunovu, Troji, Roudnici a na Trnávce.

S rozmanitými terény a disciplínami se v kategorii čtyřčlenných týmů R4 popasovaly nejlépe a zvítězily tak v seriálu Českého poháru v raftingu 2023 tyto posádky:


Souboj to byl napínavý do poslední chvíle. V nejvyrovnanější kategorii mužů rozhodly mezi posádkami TR ZUBR a PRSI Team o vítězi dvě setiny vteřiny rozdílu ze sprintu v Troji. Na druhou stranu, mezi stejnými posádkami rozhodl obdobně malý rozdíl 16 desetin vteřiny i na větších člunech (Pulsar 420) v kategorii R6, tentokrát však ve prospěch boleslavské posádky PRSI Team Mladá Boleslav.

V kategorii R6, kde v jedné lodi pádluje 6 mužů nebo žen, zvítězily v letošní sezóně tyto týmy:

I „šestkové“ souboje byly vyrovnané a napínavé až do konce. V kategorii žen došlo k rovnosti bodů mezi prvními dvěma posádkami Bohouš & Spitfire a RK Troja ženy, o vítězkách rozhodlo pořadí v kombinaci MČR, kterou ovládl Bohouš & Spitfire. Ženy z Mladé Boleslavi a Českého Krumlova tak zvítězily i v celkové nominaci.

Kromě tradičních kategorií a disciplín jsou v posledních letech čím dál oblíbenější závody smíšených posádek. A ani letos tomu nebylo jinak. Kromě veřejných závodů ve slalomu R4 MIX se letos v Roudnici nad Labem uskutečnilo dokonce Mistrovství České republiky ve slalomu a sprintu R4 MIX. V obou disciplínách jej ovládla domácí posádka pořádajícího oddílu Bohouš a jeho PRŠI.

Velmi prestižním raftový závodem je Mistrovství České republiky klubových hlídek. Jedná se o divácky velmi atraktivní slalom týmů složených ze tří posádek R4, kde alespoň třetinu členů tvoří ženy. Mistry České republiky pro rok 2023 se stali raftaři z pražského oddílu RK Troja.

Doplňkové závody ve slalomu dvoučlenných posádek na nafukovacích kanoích - R2 Baraka Cup se staly již standardní součástí závodního programu na umělých slalomových drahách.

Většina startovního pole může již pro letošek uklidit závodní pádlo do obalu, zato reprezentační posádky a organizátory čeká právě teď největší dřina a přípravy na vrchol letošní sezóny. Na konci prázdnin 21. - 27. srpna se totiž v Českých Budějovicích a na Vltavě pod Lipnem uskuteční Mistrovství Evropy v raftingu R4 a R6.

Oficiální web Mistrovství Evropy v raftingu R4 a R6 2023

(red,sportovnilisty.cz.Lenka Bauerová, SVoČR, foto: Václav Kolář)