Česko bude při evropském předsednictví prosazovat udržitelná sportoviště. Proč ne

Česko bude při předsednictví v Radě Evropské unie od začátku července 2022 prosazovat dostupnou a udržitelnou sportovní infrastrukturu. Národní sportovní agentura  chce také podpořit sportoviště, která trpí rostoucí cenou energií a jejich provoz se tak výrazně prodražuje.

Na Národní sportovní agenturu se denně obrací sportovní organizace, kterým výdaje na energie
vzrostly o 200 až 300 %.

Jak říkám...


„Ceny energií raketově rostou a pro sportoviště to bývá likvidační. Řešením je  opět vypsat program provoz a údržba. Loni v něm bylo 550 milionů korun, letos je to zatím jen 100  milionů, a to je nedostatečné,“ řekl na kulatém stole předseda Národní sportovní agentury  Filip Neusser, který jedním dechem připomenul, že průměrné sportoviště v Česku je staré 50 let.

Jak říkám...

„Sportovní infrastruktura je zastaralá. V době jejího vzniku nikdo neřešil, jak sportoviště zateplit a ušetřit energie,“ zdůraznil Neusser, který chce v rámci předsednictví NSA otevřít především téma udržitelnosti a dostupnosti sportovní infrastruktury, a to z pohledu sociální i environmentální udržitelnosti.

„Předsednická země se ocitá v pozici mediátora. Nastavuje věcná témata a oblasti, kterými se zabývají poradní orgány Rady EU během daného období,“ vysvětlil  Neusser.

Národní sportovní agentura bude mimo jiné řídit jednání Pracovní skupiny pro sport, což je pracovní orgán Rady EU, kde se setkávají odborníci na sportovní problematiku na úrovni členských států.

Setkání s novináři, které proběhlo v Praze v rámci kulatého stolu, se ve středu 18. května 2022 zúčastnil i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík.
Jak říkám...

„Cestou může být sdílení sportovišť. Připravuje se memorandum s Polskem. Dá možnost českým sportovcům využívat velké sportovní infrastruktury, které buduje,“ uvedl Petr Gazdík, který bude ve sportovních tématech zastupovat Česko při jednání Rady EU na úrovni ministrů.

Dalším tématem, které chce Národní sportovní agentura otevřít, je podpora evropských hodnot prostřednictvím sportovců v roli vzorů. Chce tím motivovat lidi k solidaritě, toleranci, inkluzi, pohybu a zdravému životnímu stylu.

(Petr Skála pro SportovníListy.cz s využitím zprávy agenturasport.cz, foto: Petr Skála)