České reprezentační týmy na lovu evropských kovů. Softbalisté chtějí v domácím prostředí zlato

Nejlepší čeští softbalisté budou po čase znovu v akci! Muži rozehrají v tomto  týdnu v Ledenicích a v Sezimově Ústí mistrovství Evropy, ženy pak koncem měsíce čeká šampionát v Itálii. Cíle mají oba stejné – vybojovat cenné kovy a postoupit na mistrovství světa!

Jak říkám...

„Z  posledních čtyřech evropských šampionátů jsme pokaždé brali zlato, rozhodně chceme na to navázat a nepřerušit to,“ tvrdil Jaroslav Korčák, hlavní trenér mužů.

„Rádi bychom se dostali do finále a poprvé získali zlaté medaile,“ vyhlásil Vojtěch Albrecht, kouč žen.

Oba týmy budou spoléhat na elitní evropské nadhazovače Veroniku Peckovou a Michala Holobrádka. 

Po dvou letech se v Česku rozehraje špičkový softbal. V roce 2019 hostila Praha a Havlíčkův Brod mistrovství světa mužů, během dvou týdnů upoutal tento pálkový sport pozornost mnoha lidí. Od pondělka 21. června 2021 odstartuje další mezinárodní akce, tentokrát mistrovství Evropy. A zde jsou nejvíce dominantní čeští softbalisté. Vždyť od roku 1993 získali pokaždé medaili, v posledních čtyřech ročnících zlatou.

Podaří se na to navázat, když po světovém šampionátu opustila český reprezentační tým řada zkušených hráčů? 

„Tým se částečně obměnil. Ti mladí, co přišli, jsou dobří pálkaři a nebudeme ztrácet ani v obraně. Budeme na tom podobně, jako při mistrovství světa. Ale je potřeba vědět, že jsme za poslední rok a půl nehráli žádný mezinárodní zápas. Pořádně nevíme, jak na tom jsme,“ prohlásil Jaroslav Korčák, trenér reprezentačního týmu.

Dobu, kdy nebylo možné pořádně trénovat a hrát zápasy, čeští hráči s realizačním týmem využili na maximum. Významně jim k tomu pomohly moderní technologie. 


Analýza švihů a skautování soupeřů


Český tým totiž využívá řadu speciálních softwarů v rámci analýzy protihráčů nebo při zlepšování schopností svých softbalistů.

Jak říkám...

„Tréninkové technologie jsme posunuli. Senzory na pálce nám měří všechny informace o švihu, například úhly, rychlost nebo jak daleko míč od pálky odletí. Zaměřovali jsme se hlavně na načasování, aby naši hráči odpálili míč v ideálním bodě.Nadhazovače točíme na kameru, která dělá 2000 snímků za vteřinu. Detailně zjišťujeme, kdy a jak míče vypouští z ruky. O soupeřích sbíráme rovněž mraky informací,“  popsal Korčák


Svůj nadhoz posunul Michal Holobrádek, který přes zimu trénoval neustále doma. Kdykoli se mu zastesklo po softbalu, zašel do sklepa.

Jak říkám...

„Mám tam svoji speciální místnost. Do rohu jsem vyskládal staré matrace a do nich z osmi metrů házím. Chodil jsem tam každý den už od prosince a denně dal kolem sta nadhozů,“ popisovala české nadhazovačská jednička, která se těší na evropský šampionát.

„Hrát velký turnaj doma je skvělé. Věřím, že skončíme nejhůře druzí a na Nový Zéland se podíváme."

Softbalistky vyzvaly muže

Mistrovství Evropy žen začne 27. června 2021 v italském Friuli a potrvá do 3. července 2021. V rámci příprav sehrály elitní Češky tréninkový zápas proti mužským týmům, jedním z nich byl Pikes Praha, za který házel zkušený nadhazovač Michal Ficza. Cílem bylo nasimulovat nadhozy špičkových evropských nadhazovaček.

Jak říkám...

„A to se rozhodně povedlo. Každý start na něm byl pro nás efektivním přínosem. S podobnými nadhozy se střetneme na mistrovství Evropy,“ pochvaloval si Vojtěch Albrecht, trenér žen a dodal, že v týdnu ještě softbalistky vyzvaly extraligové hráče z Plzně. 

„Bylo to dost zábavné hrát proti chlapům, mělo to úplně jiný drajv. Střetly jsme se s někým, koho vůbec neznáme,“ prohlásila elitní pálkařka Eliška Thompsonová, která si společně se spoluhráčkami vyzkoušela v praxi také útočné signály.

Český ženský tým zatím z mistrovství Evropy získal sedm cenných kovů, z toho dvakrát byl ve finále.

Jak říkám...

„V Itálii se chceme rovněž do něho dostat. Silné budou určitě domácí hráčky nebo Nizozemky,“ dodal Albrecht. 

Největší „zbraní“ českého týmu bude Veronika Pecková, jedna z nejlepších evropských nadhazovaček. Jako první Češka si zahrála nejprestižnější japonskou ligu, tam se měla dostat také letos, ale plány zhatila pandemie. V Iyo Bank tak nastoupí na play-off, které se rozehraje v srpnu. Do té doby bude v České republice hrát za reprezentaci a Žraloky Ledenice. Pak chce žít natrvalo na Novém Zélandu. 

Finálový den s diváky

Konání ME mužů 2021 v Ledenicích a v Sezimově Ústí bylo ministerstvem zdravotnictví schváleno za podmínky zakazující přístup diváků. Pořadatelé vyjednávali s místní hygienickou stanicí výjimku, diváci mohou dorazit na finálový den v sobotu 26. června 2021. Vstupenky jsou v hodnotě 100 korun a bude je možné objednat přes e-shop softbalové asociace. Všechny zápasy českého týmu budou ve spolupráci s Playo.tv přenášeny živě, a to i do televize. Od pondělí 21. června 2021 do pátku 25. června 2021 proběhnou celkem 4 přímé přenosy na ČT sport a tři zápasy + sobotní z finálového dne poběží na HbbTV/webu ČT.

Program ME mužů v Ledenicích a v Sezimově Ústí
Pondělí 21. června 2021

13:30  Francie – ČESKO

21:00 ČESKO – Izrael 


Úterý 22. června 2021 

20:30  ČESKO – Švédsko 


Středa 23. června 2021

12:30  Chorvatsko – ČESKO
17:30 Slovensko – ČESKO 

Čtvrtek 24. června 2021

20:30  Nizozemsko – ČESKO 

Pátek 25. června 2021 

20:30  ČESKO – Dánsko

Sobota 26. června 2021

14.00  Utkání o 3. místo

17.00  Finále

(Jiří Uhlíř,  SportovníListy.cz, foto: Česká softballová asociace)