Jak říkám...
„Dostáváme dotazy od předsedů sportovních svazů, s některými jsem osobně mluvil. Naším hlavním cílem je umožnit, aby profesionální sportovci a reprezentanti mohli trénovat. Tato skupina přece nemůže být zcela odtržena od pohybu na několik týdnů a pak najednou začít soutěžit. Musí se rovněž připravovat ve vnitřních sportovištích,“ prohlásil Miroslav Jansta, předseda ČUS.
Od pondělí 12. října 2020 se organizované sportování přeruší, výjimky představují kluby, které čekají mezinárodní soutěže. Pak už bude možné trénovat pouze na venkovních hřištích v režimu do 20 osob. Smůlu však mají profesionální či špičkoví sportovci, kteří pro svoji činnost využívají primárně vnitřní prostory – jedná se například o lední hokej, basketbal, volejbal, florbal nebo badminton, squash, plavci a mnoho dalších. Činnost tak musí přerušit řada profesionálních klubů nebo hráčů.
Jak říkám...
„Právě profesionální kluby jsou obživou pro stovek a tisíce lidí. Nemůžeme si dovolit je zcela vypnout. A to se ještě řada individuálních sportovců připravuje na mezinárodní turnaje, závody, na některé čekají olympijské kvalifikace. Nařízení může zásadně ovlivnit jejich konkurenceschopnost a výkonnost,“ popsal Miroslav Jansta.
Česká unie sportu proto poslala v pátek 9. října 2020 dopis premiéru Milanu Hniličkovi, předsedovi Národní sportovní agentury a premiéru Andreji Babišovi. Vyzývá v něm, aby se zohlednily potřeby profesionálních sportovců, reprezentantů nebo účastníků probíhajících profesionálních či mezinárodních soutěží.
Jak říkám...
„Do restaurací se může chodit a u stolu mohou být maximálně čtyři lidé. Proč by tato skupina sportovců v regulovaném počtu nemohla využívat vnitřní sportoviště? Když jsou navíc často pod neustálou kontrolou a pravidelně chodí na testování,“ zeptal se Jansta.
ČUS během pátku 9. října 2020 vydala rovněž výkladové stanovisko nově vyhlášených opatření. Je zřejmé, že nově jsou s účinností od 9. října uzavřeny vnitřní sportoviště pro všechny, kdo nespadají do výjimky týkající se svazových soutěží a přípravy na tyto soutěže. Zákaz se týká všech hobby sportovců a pravděpodobně i organizovaných sportovců „nesoutěžících“ pod svazem (např. sportovci České obce sokolské v rámci svých aktivit).
Soutěžní sportovci mohou do 11. října 2020 využívat nadále vnitřní sportoviště i vnitřní prostory venkovních sportovišť. Pak už to podle nařízení možné nebude.