Česká unie sportu a Sdružení sportovních svazů vítá další rozvolnění ve sportu od 10.5.2021

Sportující amatéři pod osmnáct let budou moci od pondělí 10. května 2021 společně venku trénovat v počtu až třiceti jedinců, uvnitř ve dvou. K této skutečnosti se vyjádřili představitelé sportovních organizací  České unie sportu a Sdružení sportovních svazů.  

  Jak říkám... „Jsme rádi, že došlo k dalšímu rozvolnění ve sportu. O otevření vnitřních sportovišť jsme jednali s ministrem zdravotnictví a Národní sportovní agenturou v úterý 4. května 2021. Představovali jsme varianty pro bezpečné sportování uvnitř, poukazovali na konkrétní příklady badmintonu nebo tenisu v halách, které jsou z našeho pohledu bez velkých hrozeb přenosu viru. Poukazovali jsme na to, že řada sportovních center dokáže zajistit dostatečné provzdušnění prostor s cirkulací venkovního vzduchu. Proto si myslíme, že v současné době je možné pustit dovnitř čtyři lidi bez omezení věku.

Je ale velmi důležité, že organizovaní sportovci konečně začnou využívat vnitřní sportoviště a budou v nich pomalu trénovat, ačkoliv se jedná převážně o individuální sporty. Víme o tom, že ve většině zemí Evropy se uvnitř trénuje, minimálně se jedná o mládež. Rovněž vítáme, že na venkovních sportovištích se rozšíří počet lidí na třicet. Výzkumy jasně prokázaly, že sportování venku je bezpečné a k přenosu viru dochází u mizivého počtu lidí,"
prohlásil Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.


  Jak říkám... 
„Pravidelné diskuze s ministerstvem zdravotnictví vedly k dobrému výsledku pro sport. Tělocvičny, haly a další vnitřní sportoviště mohou od příštího týdne využívat děti. K minimálnímu počtu dvou lidí se počítá samozřejmě také trenér, takže bude moct probíhat organizovaný trénink uvnitř, což je velmi důležité. Máme přislíbené, že rozvolnění bude probíhat také v dalším týdnu. Pokud se epidemiologická situace bude lepšit, mohlo by do vnitřních sportovišť více lidí, aby se mohly realizovat plnohodnotné tréninky kolektivních sportů, které jsou pro amatéry zavřené několik měsíců.

Například volejbalisté nebo basketbalisté musí trénovat venku, badmintonisté hrají na parkovištích a třeba karatisté se místo žíněnek musí spokojit s trávou. Podmínky uvnitř se prostě nedají nasimulovat venku. A pokud chceme děti u sportu udržet, musíme jim co nejdříve vrátit tréninky také uvnitř,
" řekl Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů ČR.

(Jiří Uhlíř, Česká unie sportu, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)