Češi na domácím ME v orientačním potápění pokračují ve sbírání medailí

Druhým soutěžním dnem pokračovalo na přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou otevřené mistrovství Evropy v orientačním potápění. Závodníci a závodnice měli na programu první individuální disciplínu Hvězda (více viz níže). A stejně jako během včerejška, lovili čeští závodníci pod vodou cenné kovy.

Program odstartoval závodem mužů a ve startovní listině figurovalo hned trio Čechů. Nejlépe si pod vodou vedl Jakub Němeček, který po zlatu ze včerejšího závodu dvojic v disciplíně Monk, vybojoval druhý evropský titul. Jeho vítězný čas v cíli byl 5:32 min., stříbro putuje do Maďarska zásluhou Pétera Balázse (5:46 min.) a bronz vybojoval německý závodník Wilfried Krause (5:47 min.).

Jen těsně unikla medaile dalšímu z českých závodníků. Martin Šmejkal s časem 5:52 min. obsadil nepopulární „bramborové“ 4. místo. Třetí z českých reprezentantů Jakub Valníček obsadil s výsledným časem 6:51 min. 7. místo.

Po mužích se do vody přehrady Mšeno pustili junioři a mezi nimi i Šimon Machát s Matějem Novotným, kteří hájili domácí barvy. Mezi juniory české výpravě dnes již podruhé těsně unikla medaile. Matěj Novotný s časem 6:59 min. obsadil dělené čtvrté místo. Šimon Machát figuroval ve výsledcích na předposledním 13. místě. Z vítězství se radoval maďarský závodník Dávid Tamás (6:22 min.).

Následoval závod žen. V něm jako poslední ze startovního pole nastoupila Zuzana Dvořáková, která nezůstala nic dlužna své pověsti jedné z nejlepších orientářek světa a s časem 6:19 min. obsadila 2. místo a přidala do české sbírky stříbrnou medaili. Za zlatem, o které se dělí Lisa Dethloff (GER) a Katalin Hatházi (HUN), zaostala česká závodnice o pouhou sekundu. Bronz získala Estonka Carmel Uiboppu (6:35 min.)

Špatně se nevedlo ani dalším domácím závodnicím. Dominika Benešová s časem 6:56 min. obsadila vynikající 5. místo, Kristýna Janoušková doplavala v čase 7:50 min. a v cíli jí patřilo 8. místo.

Jako poslední se představily juniorky, kde však české barvy svou zástupkyni neměly. Po dvou soutěžních dnech má Česká republika medailovou bilanci 3 – 1 – 0. Kompletní výsledky i disciplíny Hvězda naleznete zde.

Hvězda je nejnáročnější individuální disciplínou, je kombinací M-kurzu a Tyčí.

Tvar trati tvoří z pohledu na vodní hladinu pěticípou hvězdu. Vnitřní body hvězdy se obeplouvají, zatímco vrcholové body hvězdy jsou kontrolní body, které musí závodník najít. Náročnost disciplíny je daná tím, že závodník často mění kurz, kterým plave. Celkem změní kurz desetkrát. V cíli se hodnotí čas, za který závodník absolvuje celou trasu.

(red,sportovnilisty.cz,Daniela Markupová,foto:Open European championship in underwater orienteering 2023; zdroj: mj. Czech finswimming)