Ceny fair play 2022 převzali zachránci životů, školáci a za kariéru legendární trenérky Gabriela Soukalová a Jana Jílková

Český klub fair play ve čtvrtek 8. června 2023 ocenil v Praze více než dvacet sportovců mezi nimiž zachránci životů, školáci a také dvě legendární trenérky,  dámy Gabriela Soukalová a Jana Jílková. Slavnostní předávání diplomů proběhlo za účasti  Šárky Strachové, předsedkyně Českého klubu fair play, Jiřího Kejvala, předsedy Českého olympijského výboru a dalších členů Českého klubu fair play, kteří byli také mezi tmi, kteří ceny předávali.

Jak říkám...

„Nešlo o žádné peníze, takže nebyla závist. Dodnes se scházíme, je to velmi milé,“ řekla po převzetí hlavní ceny Českého klubu fair play za kariéru Gabriela Soukalová, bronzová olypijská medailistka ve štafetě ze Sarajeva 1984, která po ukončení aktivní činnosti pro ni u běhu na lyžích místo nebylo, proto začala u biatlonu. Jejíma rukama prošla řada budoucích úspěšných reprezentantů, které učila základům lyžování a také sportovnímu chování v tom nejlepším slova smyslu. Ke světovým prvenstvím vychovala i svou mladší dceru Gabrielu.

Hlavní cenu Českého klubu fair play za kariéru získala také atletická trenérka Jana Jílková. Pracovala s celou řadou reprezentantů, například s českými rekordmankami v běhu na 100 m překážek Lucií Škrobákovou a Ivetou Rudovou, se sprintery, vícebojařkou Kateřinou Nekolnou a dalšími.


Jak říkám...

„Moc děkuju všem sportovcům, se kterými jsem spolupracovala. Bez nich bych tu nebyla,“ prohlásila atletická trenérka.

Ocenění za celoživotní propagaci fair play získal jihočeský novinář Bohumil Ortman, který píše o sportu a férovém chování jako jeho nedílné součásti již zhruba šedesát let.

Předáno bylo také deset diplomů za čin fair play. Ocenění si převzal extraligový hokejista Petr Jelínek, který jako kapitán libereckých Bílých Tygrů v loňském play off se Spartou přesvědčil rozhodčí, aby zrušili soupeřovo vyloučení.

Český klub fair play ocenil také skvělé jednání fotbalisty Matěje Sedláčka, orientačního běžce Jana Strýčka, bobistů Adama Dobeše, Ondřeje Hrazdila a Michala Dobeše, a aterského triatlonisty jinak vojáka z povolání, kapitána Oldřicha Hofírka, atleta Lukáše Olaha, atletky Gabriely Veigertové, mladé šachistky Elišky Císařové, desetileté dívky  Terezy Machové z Jindřichohradecka, která  v turistickém závodě upozornila rozhodčí, že ji nepřipsali minuty navíc za nesplnění úkolu v jedné z disciplíny závodu. Ocenění převzaly i dětí z kroužku mladých hasičů SDH Planá ve složení Kristýna Trávníčková, Adélka Vítů, Viola Cibulková, Klára Kolářová a Františka Křížková.

Cenu za záchranu života pak převzali mechanik cyklistické reprezentace Richard Šmída, který po těžké nehodě v závodě Českého poháru v Kyjově zachránil život rakouského jezdce Marka Friedricha.

Jakub Červinka zase v relaxačním centru plaveckého bazénu v Rychnově nad Kněžnou pomohl sedmdesátiletému muži se srdeční zástavou.

Mladému muži se srdečním kolapsem pomohli také Josef Paroubek, Pavel Řačák, a Jiří Tománek při utkání fotbalové I. třídy mezi Slavojem Rohatec a Sokolem Hroznová Lhota. A devatenáctiletý hráč Sigmy Olomouc Matěj Mikulenka, který se vracel z kontroly operované nohy v Praze, přispěl k záchraně muže, jehož ve vlaku postihl infarkt.

Návrhů na ocenění dorazily na adresu Českého klubu fair play desítky.


Jak říkáme...

„Za to jsme velmi rádi. Nově byla i řada návrhů pro malé děti, což nás těší obzvlášť. Všech činů si moc vážíme,“ řekla po předání diplomů  předsedkyně Českého klubu fair play Šárka Strachová.

 „Ve sportu  máte jasně definované, co je dobře a co je špatně. V životě to tak úplně jasné není. Proto je sport dobrým tréninkem pro život,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.
(Petr Skála pro SportovníListy.cz podle zprávy na webu olympijskytym.cz,  foto: Petr Skála)

Hadamczik vysvětluje prodej hokejky

24.9.2023 16:05:07

Zcela zbytečná vlna hysterie se v tomto týdnu zvedla po zjištění, že v internetové aukci je nabízena hokejka, se kterou vstřelil Petr Svoboda vítěznou branku v památném finále olympijských her v Na...