Čekání je u konce! Univerziáda v Německu odstartovala, české volejbalistky zahájily svůj turnaj vítězně

32. FISU Letní světové univerzitní hry Rhine-Ruhr 2025 byly dnes oficiálně zahájeny! Od 20:15 hostila Schauinsland-Reisen Arena v Duisburgu, 15. nejlidnatějším městě Německa, slavnostní zahajovací ceremoniál. Už v průběhu dopoledne ale odstartovaly první soutěže a poprvé jsme v akci viděli české barvy. Svůj turnaj zahájily české volejbalistky utkáním proti soupeřkám z Chile.

První nástup českých barev do ostré soutěže v rámci LSUH a hned vítězný! Volejbalistky na úvod porazily soupeřky z Chile. Ačkoliv všechny čtyři sety rozehrály lépe Jihoameričanky, Češky zápas zvládly a zvítězily 3:1 (24:26, 25:16, 25:23, 25:18).

Chile mělo být podle slov trenéra Mička nejslabším článkem skupiny B. Průběh prvního setu tomu však neodpovídal. Hned úvod zápasu vzaly Chilanky do svých rukou, Češky za stavu 7:2 zabraly, dostaly se dokonce do vedení 10:7 sérií osmi bodů. Set dospěl až do napínavého závěru, kdy vítězství o dva body padlo nakonec do hrsti jihoamerickým studentkám (26:24). Druhý set si nenechaly naše hráčky utéct. Se získaným náskokem pěti, šesti bodů si vystačily až do koncovky, kde zvládly rozdíl ještě navýšit a hlavně vydařenými útoky set vyhrály s přehledem 25:16. Ve třetím setu nám Chilanky odskočily a bodový odstup držely až do druhé poloviny setu. Češky musely zahájit stíhací jízdu, došlo ke klasickému dvojstřídání nahrávačky s univerzálkou za stavu 11:15 a srovnání sil (18:18) ziskem pěti bodů v řadě. Před koncovkou se štěstěna překlopila na českou stranu a naše reprezentantky vyhrály poměrem 25:23. Poslední set už se od počátku vyvíjel lépe pro tým Češek, které od stavu 4:4 odstartovaly spanilou jízdu za vítězstvím v prvním utkání LSUH. S přehledem si dokráčely pro vítězství ve čtvrtém setu 25:18.

Kapitánka Denisa Pavlíková (MU) byla s 22 body nejvíce bodující hráčkou zápasu. Český tým držela hlavně na útoku (51 %), zapsala si i dva bloky a dvě esa.

Večer patřil v Německu slavnostnímu zahajovacímu ceremoniálu. Bohatý doprovodný program nabídl několik hudebních a tanečních vystoupení, představení hostitelského regionu Rhine-Ruhr, nechybělo ani vztyčování vlajky pořadatelské země a Mezinárodní federace univerzitního sportu FISU, studentská hymna Gaudeamus Igitur a prostřednictvím kamer se k ceremoniálu připojili i sportovci, kteří o medaile bojují v 500 km vzdáleném Berlíně.

Samozřejmostí každého zahajovacího ceremoniálu je také slavnostní nástup výprav. České studenty-sportovce a jejich doprovod na plochu stadionu v Duisburgu přivedli vlajkonoši Vojtěch Sýkora (UK), člen zlatého basketbalového týmu z Chengdu, a moderní gymnastka Tereza Staňková (MU).

Zahajovací ceremoniál zakončilo zapálení Ohně poznání, který je tradiční součástí Světových univerzitních her.


Češi letos obhajují 12 cenných kovů, které naši studenti-sportovci vybojovali na předchozích hrách v roce 2023 v čínském Chengdu. I když na programu LSUH v Německu chybí z českého pohledu tradičně úspěšná sportovní střelba, nebude o velká jména v české výpravě nouze ani v Německu a věříme, že naši sportovci dokáží na úspěchy z předešlých vrcholných akcích FISU navázat.

V české výpravě jsou obhájci medailí z Chengdu i další zvučná jména českého sportu včetně účastníků olympijských her. V týmu basketbalistů, kteří obhajují zlaté medaile, je hned 7 členů zlatého týmu z roku 2023. Obhájit zlato ale bude velmi těžké, o čemž hovořil i trenér českého basketbalového univerzitního týmu Luboš Bartoň v rozhovoru pro web nbl.basketball (více naleznete zde).

Zlato bude obhajovat i skifařka Anna Šantrůčková (UK), která se představila i na OH v Paříži, i když tam se soustředila na dvojku bez kormidelníka. Chybět nebudou ani stříbrní deblisté z Chengdu Jan Jermář (OU) a Victor Sklenka (Idaho State University). Navázat na úspěchy z roku 2023 a na zisk bronzových medailí určitě budou chtít i gymnastka Dominika Ponížilová (UTB), která si bronz přivezla z přeskoku, a Barbora Malíková (Virgina Tech), které to cinklo na atletickém oválu v disciplíně 400 m.

Na medaile může pomýšlet i řada dalších českých studentů-sportovců. Na plavecké trati 50 m motýlek se v Německu představí česká rekordmanka Daryna Nabojčenko (UJEP), v Bochumi na atletickém oválu budou bojovat sprinteři se zkušenostmi z olympijských her Tomáš Němejc (ZČU) a Matěj Krsek (ČZU). České gymnastky za úspěchem povede olympionička Aneta Holasová (UK) a na judistickém tatami se představí dvojnásobná mistryně Evropy Renata Zachová (UPOL), která se rovněž představila na loňských OH v Paříži, stejně jako taekwondistka Petra Štolbová (PALESRA).
Česká výprava v Německu čítá 131 sportovců, kteří se představí v celkem 14 sportech z 18 vypsaných. Kompletní nominaci naleznete zde.

(sklen, sportovnilisty.cz; zdroj, foto: ČAUS)