Běžce a běžkyně se na Birell Grand Prix Praha proběhnou 3. září 2022 podvečerní metropolí

Birell Běh na 10 km bude mít v sobotu 3. září 2022  tradičně velmi silné obsazení! Jeho hlavní hvězdou je bezpochyby světový rekordman Rhonex Kipruto z Keni. Z afrických běžců se v Praze představí také jednadvacet jeho krajanů a krajanek či šest závodníků z Etiopie. Na jubilejní 25. ročník Birell Grand Prix Praha však dorazí i spousta elitních vytrvalců z Evropy, kteří budou útočit minimálně na národní rekordy.

K velkým jménům, která už tuto sobotu 3. září 2022 v 19:30 hodin odstartují z náměstí Republiky, patří Němec Samuel Fitwi Sibhatu. Ten loni v Berlíně zaběhl desítku za 28:00 minut. Na záda se mu chystají dýchat Portugalec Samuel Vila Barata s osobním maximem 28:12 minut, jež zaběhl letos ve Valencii, na stupně vítězů také myslí Belgičan Lahsene Bouchikh (28:24). Z českých běžců budou k největším nadějím patřit Jakub Zemaník (29:30), Jiří Homoláč (29:37) a Eva Vrabcová Nývltová (33:01). Závod není určen jen profesionálům. Kromě elitních atletů poběží také All runners – každý má tedy možnost se zapojit do Birell Běhu na 10 km. Pro něžné pohlaví je připraven adidas Běh pro ženy 5 km.

S novinkami seznámili pořadatelé novináře asi 30 hodin před hlavním závodem na prezentaci 2. září 2022 v Praze.Jak říkáme...

"V letošním roce je nejlepším výkonem na trati čas 26:49 minut, který předvedl Uganďan ve francouzském Cannes. Rádi bychom ho překonali," prohlásil Matouš Pail z RunCzech, který se stará o profesionální atlety.
"Miluji zdejší atmosféru, která mě nutí běhat ještě rychleji. Na sobotní závod jsem připraven, v Praze jsem startoval v roce 2017, to byl můj první závod. Rád se sem vracím. Budu se snažit předvést svůj nejlepší čas. Je hlavně důležité, aby nefoukalo," prohlásil na prezentaci před novináři den před závodem  Keňan Rhonex Kipruto, který drží světový rekord s časem 26:24 minut.

Prestižní sportovní událost odstartuje v sobotu v 19:30 hodin z Náměstí Republiky a pyšní se oceněním Světové atletiky World Athletics Label Road Race. Akce však vypukne od 18:00 hodin, kdy se na Birell Grand Prix Praha poběží adidas Běh pro ženy 5 kilometrů.

Celkem 43 elitních běžců a 14 závodnic se zúčastní večerního Birell Grand Prix Praha. Z toho 11 z nich zaběhlo deset kilometrů ve městě pod 28 minut.

Jak říkáme...

"Mým cílem je běžet kolem třiceti minut a chtěla bych i níže. V roce 2017 jsem tu byla čtvrtá. Ten závod byl kvůli mrazivým podmínkám hodně drsný. V sobotu očekávám úplně jiné teploty a tak pomýšlím na lepší umístění," řekla Keňanka Irine Chepet Cheptai, která se letos účastnila v Praze také Sportisimo 1/2Maratonu Praha a na desítce  je favoritkou mezi ženami.
"Mezinárodní konkurence je hodně velká, do předních příček Češi asi moc nepromluví. V posledních týdnech jsem absolvovala dva maratony, ještě to není zcela vyladěné. Ale věřím, že mě atmosféra vyhecuje," řekla Tereza Hrochová, která by  s nejlepším časem 34:37 minut mohla být nejlepší domácí závodnicí."Je klidně možné, že tu padne světový rekord. Já bych chtěl si držet tempo pod tři minuty na kilometr a uvidíme, jak to dopadne. Běží se furt naplno, občas to vypadá, že to na desítce přepálíme a pak jen do cíle tuhneme. Ale snad to nebude v sobotu ten případ. Je to světový závod s hvězdami a chci na něm uspět," řekl  Jiří Homoláč, český elitní závodník, který má maximum 29:37 minut a na skvělé jarní výkony chce navázat.

Kromě afrických a českých vytrvalců se předvedou na Birell Grand Prix Praha také další skvělí evropští běžci. Vždyť Portugalec Samuel Vila Barata pomýšlí na národní rekord.

Závod odstartuje a poběží primátor


Do oblíbené noční "desítky" vyrazí tisícovky běžeckých nadšenců, mezi nimi také pražský primátor Zdeněk Hřib. Ten Birell Běh na 10 km rovněž odstartuje.
Jak říkáme...

"Rozhodl jsem se k tomuto kroku na začátku července, kdy jsem po dovolené zjistil, že musím se sebou začít něco dělat. Má práce je totiž sedavější. Můj výsledný čas se bude pohybovat v jiných číslech než u elitních atletů," dodal s úsměvem Hřib, podle kterého je důležité, aby sportovní akce byly součástí Prahy.

"Běžecké závody navíc podporují turismus, což je v dnešní době velmi důležité," dodal primátor české metropole.

"Spousta lidí z mého okolí poběží. Je to závod s nádhernou atmosférou v centru Prahy, obrovské lákadlo pro začínající běžce," dodal úspěšný paralympijský sportovec  Jiří Ježek, ambasador týmu Birell. 

Na startu bude také Heřman Volf, předseda hlavního charitativního partnera závodu Cesta za snem. Už od 18:00 je na programu Birell Grand Prix Praha adidas Běh pro ženy 5 kilometrů.

Na oba závody, které se vrací po tříleté odmlce způsobené restrikcemi v boji proti covidu, je volných ještě posledních pár míst (více na www.runczech.com).(Petr Skála podle zprávy na webu runczech.com pro SportovníListy.cz, foto:Petr Skála)