Baseballisté Česka budou v roce 2023 hostit ME s cílem, vybojovat historickou medaili


České baseballisty čekají v roce 2022 dva významné sportovní vrcholy. Po březnové účasti na prestižním turnaji World Baseball Classic v Japonsku budou Česko hostit od 24. září do 1. října 2022 v pěti městech mistrovství Evropy. Tým trenéra Pavla Chadima si dal za cíl vyprodat všechny své zápasy a získat historicky první medaili.

O soupeřích české reprezentace ve čtyřčlenné základní skupině rozhodne sobotní los v rezidenci primátora Prahy. Národní tým je nasazený do skupiny A, která se bude hrát v Ostravě. Dalšími hostitelskými městy budou Praha, Brno, Třebíč a Blansko. O konečné umístění si Češi zahrají na stadionu úřadujících domácích šampionů Draků Brno. S těmito a s dalšími novinkami seznámili představitelé České baseballové asociace, trenér baseballové reprezentace a hráči novináře ve čtvrtek 24. listopadu 2022 v Praze.Jak říkám ...

"Uděláme maximum, abychom splnili sen několika baseballových generací, mezi kterými jsem byl i já jako hráč. Za posledních třicet let mělo medaile na mistrovství Evropy jedenáct různých zemí, ale Česko ještě nezískalo žádnou. To chceme změnit," řekl na kouč Pavel Chadim.

Dalšími účastníky ME budou Belgie, Francie, Chorvatsko, Itálie, Izrael, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Rakousko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina a Británie. Titul z roku 2021 budou obhajovat Nizozemci, Češi skončili naposledy pátí. Rusko bylo kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině ze soutěže vyloučeno.

Jak říkám ...

"Samozřejmě to nebude vůbec snadné, protože hrát před domácím publikem bude hodně náročné. Budeme se muset hodně věnovat i psychické stránce, ale věřím, že nám fanoušci pomohou. Je to náš sen, který chceme proměnit ve skutečnost," doplnil Pavel Chadim, který si před víkendovým losem si na rozdíl od většiny hráčů sám nepřál Nizozemce.

"Jsou oproti ostatním zemím trochu odskočení. Mají hráče z MLB, takže bych si přál na ně narazit co nejpozději. Ve skupině není moc místa na klopýtnutí, i když postupují dva týmy," uvedl reprezentační kouč. Dosavadním maximem reprezentace je čtvrté místo z roku 2014.

Češi se postarali o historický úspěch už v září 2022, kdy se poprvé probojovali na World Baseball Classic. V březnu v Tokiu narazí na domácí Japonce, Jižní Koreu, Austrálii a Čínu.

Jak říkám ...

"Budeme mít v roce 2023 dva vrcholy. Chceme uspět na World Baseball Classic i na mistrovství Evropy. Naším cílem je ale posunout baseball i díky propagační a náborové road show 'Česko hraje baseball', která pojede po tuzemsku od dubna do samotného šampionátu," řekl k plánům pro rok 2023 předseda České baseballové asociace Petr Ditrich.

Novým generálním partnerem asociace a domácího šampionátu je skupina ČEZ, finančně pomáhá i Národní Sportovní agentura. Jinak v Česku se bude konat ME už potřetí. Češi naposledy spolupořádali turnaj před osmi lety s Německem, předtím ho hostili také v roce 2005.

Jak říkám ...

"Na organizaci pracujeme už dlouho. Chceme z mistrovství Evropy udělat show, která tady v baseballu ještě nebyla. Věříme, že tomu pomohou výkony hráči, ale také fanoušci. Chceme plný dům při každém zápasu českého týmu a úžasnou atmosféru, která hráčům pomůže. Prodej vstupenek bude zahájený ještě v letošním roce," dodal Petr Ditrich.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.
(Petr Skála pro SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)